Szukanie pracy w IT – czy wymagania są warte podjęcia pracy?

Branża IT nieustannie poszukuje nowych pracowników, ponieważ zmaga się z ciągłymi brakami w kadrach. Jest to spowodowane dynamicznym rozrostem na wielu płaszczyznach. Pytanie, czy warto angażować się w rynek nowych technologii? Ile można zarobić? Czy praca w IT jest dla każdego?

Oczekiwania pracodawców

Przeglądając oferty pracy IT w Białymstoku na portalu No Fluff Jobs, łatwo zauważyć, że zazwyczaj są one zbudowane z kilku bloków, wśród których znajdują się m.in. oczekiwania pracodawcy względem kandydata na konkretne stanowisko. Zależnie od rodzaju pracy, o który stara się kandydat, wymagania się różnią. Niewątpliwie da się zauważyć, że poszukuje się osób z doświadczeniem, ale równie mocno pracodawca wymaga od pracownika umiejętności miękkich, które wpływają na jakość pracy z zespołem.

W przypadku programistów wśród wymagań można wymienić:

  • umiejętności twarde: znajomość kilku języków programowania;
  • doświadczenie w podobnej pracy;
  • umiejętności miękkie – zdolność samodzielnej organizacji pracy, kreatywne i analityczne myślenie, asertywność;
  • znajomość języka angielskiego

To tylko część oczekiwań pracodawców, jednak warto skupić się na nich najbardziej w momencie podnoszenia swoich kwalifikacji

Rekrutacja

Poszukiwanie potencjalnych pracowników w dużej mierze odbywa się za pośrednictwem branżowych portali rekruterskich. Na takich stronach można znaleźć najwięcej ogłoszeń. Zdarza się, że firmy odsyłają potencjalnych kandydatów do takich serwisów, aby tam mogli zapoznać się z ofertami pracy.

Wciąż popularne jest szukanie zatrudnienia z pomocą znajomych, którzy już pracują w branży IT. Dobrym miejscem na zapoznanie się z ofertami pracy mogą być wydarzenia branżowe lub tzw. targi pracy, w trakcie których istnieje okazja nie tylko, aby zgłosić się na konkretne stanowisko, ale także porozmawiać z pracownikami, poznać politykę firmy i to jaki ma stosunek do systemu pracy biurowej oraz zdalnej, a także jak wygląda system awansów i premii.

Odchodzi się od osobistego składania CV w miejscu, w którym chciałoby się pracować. Rekrutacja na dane stanowisko bardzo często staje się w pełni zdalna, tak samo, jak dla niektórych praca w IT.

Często w rekrutacji biorą udział także headhunterzy, czyli osoby, które poszukują dla firm odpowiednich pracowników, szczególnie na wysokim stanowisku lub znanych z wysokich umiejętności.

Zarobki w branży IT

Jedną z najbardziej przyciągających kwestii dla nowych pracowników na rynku IT jest atrakcyjne wynagrodzenie. Wysokość zarobków w dużej mierze zależy od doświadczenia, wykonywanej pracy i zajmowanego stanowiska. Dodatkowo poziom bazowy, z którego startuje wielu kandydatów, dla wielu osób może być już bardzo satysfakcjonujący. W przypadku programistów, ze względu na bardzo duże możliwości pracy (freelancer lub stanowisko biurowe, praca dla firm krajowych lub międzynawowych itd.) zarobki wahają się 5-20 tys. zł brutto.

Podobnie rzecz ma się w przypadku testerów oprogramowania – zależnie od posiadanego wykształcenia, sposobu testowania i doświadczenia zarobki mogą się wahać 7-15 tys. zł brutto.

Charakterystyka pracy

Praca w IT wymaga niezwykle dużej komunikatywności, ponieważ spora jej część odbywa się w zespole, a także polega na kontaktach z innymi. Z tego powodu tak duży nacisk kładzie się na kompetencje miękkie, ponieważ to zależy poziom zgrania grupy, współpraca między pracownikami i jakość wykonywanej pracy.

Nie stanowi to jednak przeszkody, aby pracę wykonywać w pełni zdalnie. Branża IT często oferuje prace w międzynarodowych zespołach, w których regularne spotkania byłyby niemożliwe. W takich przypadkach zebrania odbywają się zdalnie i zdarza się, że osoby, które ze sobą współpracują, mogą osobiście się nie poznać.

To jeden z powodów, przez który jest to praca dla osób umiejących odnaleźć się w często zmieniających się warunkach, które potrafią się do nich dostosować. Dodatkowo nie stanowi to dla nich większego problemu w trakcie pracy.

Niewątpliwie są to czynniki, przez które niezbędne jest umiejętne organizowanie własnego czasu, aby powierzone zadania wykonywać dokładnie i na czas, niezależnie od tego, czy jest to praca zespołowa, czy samodzielny projekt.