Wystawę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi można już oglądać w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej na Starym Mieście. To prezentacja prac z międzynarodowego konkursu na ex libris z okazji 550. rocznicy urodzin wielkiego uczonego.

19 lutego 2023 roku przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Tej wybitnej postaci nie trzeba przedstawiać - astronom, medyk, człowiek renesansu jest znany na całym świecie.

- Promując postać Kopernika, jego idee, twórczość, dzieła i życie ogłosiliśmy międzynarodowy konkurs na ex libris  "Ruszył Ziemię" - mówi dyrektor WBP, Andrzej Marcinckiewicz. - Mamy również na uwadze popularyzację tradycyjnego ex librisu jako formy wyrazu artystycznego tworzonego różnymi technikami graficznymi od drzeworytu po serigrafię. Stworzyliśmy przestrzeń do prezentacji osiągnięć sztuki graficznej twórców z Polski i zagranicy. To prestiżowe wydarzenie o międzynarodowym znaczeniu i zasięgu zgromadziło twórców z różnych krajów Europy, uznanych grafików oraz początkujących adeptów sztuk graficznych.

Na konkurs wpłynęło 75 ex librisów 56 autorów z Polski, Ukrainy, Norwegii, Hiszpanii, Niemiec, Włoch, Rumuni, Francji, Białorusi i Czech. W Galerii Stary Ratusz WBP jest prezentowanych 66 prac wybranych podczas obrad jury. Wystawie pokonkursowej towarzyszy ekspozycja ekslibrisów poświęconych Mikołajowi Kopernikowi ze zbiorów Romana kolekcjonera kopernikaliów Nowoszewskiego.

Wręczenie nagród laureatom konkursu odbędzie się 17 lutego. Natomiast samą wystawę będzie można oglądać do 23 lutego w Galerii Stary Ratusz WBP przy ul. Stare Miasto 33.

Powróć do archiwum