fot. Pixabay

Wprowadzenie świadczenia wspierającego i likwidacja specjalnego zasiłku opiekuńczego - to tylko niektóre zmiany jakie zaszły od nowego roku w świadczeniach opiekuńczych, pielęgnacyjnych, rodzinnych, specjalnym zasiłku opiekuńczym oraz zasiłku dla opiekuna.

- Podstawą tych zmian jest ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym, która zakłada przebudowę od 1 stycznia 2024 r. dotychczasowego systemu świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów - informuje Rafał Kacprzak, kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Olsztynie.

Główne zmiany to:

  • wprowadzenie do systemu prawnego nowego świadczenia - świadczenia wspierającego kierowanego bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością w wieku powyżej 18 r. życia,
  • zmiany w warunkach przyznawania funkcjonującego obecnie świadczenia pielęgnacyjnego,
  • likwidację specjalnego zasiłku opiekuńczego.

- Świadczenie wspierające będzie skierowane bezpośrednio do osób z niepełnosprawnościami. Uprawnionymi do świadczenia wspierającego będą osoby z niepełnosprawnościami, które ukończyły 18 rok życia i uzyskały decyzję ustalającą potrzebę wsparcia - na poziomie od 70 pkt do 100 pkt.- dodaje Kacprzak.

Poziom potrzeby wsparcia będzie ustalany w formie decyzji przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. Świadczenie wspierające będzie przyznawane i wypłacane, na podstawie decyzji o poziomie potrzeby wsparcia na wniosek osoby z niepełnosprawnościami lub jej przedstawiciela. Wysokość będzie od poziomu potrzeby wsparcia - od 40% wysokości renty socjalnej do maksymalnej wysokości - 220% renty socjalnej (będzie to kwota „netto” czyli bez potrącań na podatek dochodowy czy ubezpieczenie zdrowotne).

Zmiany zostały także wprowadzone w świadczeniach rodzinnych.

- Z dniem wejścia w życie ustawy o świadczeniu wspierającym zostaje uchylony art. 16a ustawy o świadczeniach rodzinnych regulujący zasady przysługiwania specjalnego zasiłku opiekuńczego. Teraz zatem specjalny zasiłek opiekuńczy nie będzie już przyznawany nowym wnioskodawcom - mówi Rafał Kacprzak.- Jednak na podstawie przepisów przejściowych, w pewnych przypadkach zasiłek ten będzie mógł w dalszym ciągu być przyznawany, na zasadzie zachowania praw nabytych.

Dodatkowe informacje na temat zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych, pielęgnacyjnych, oraz odstępstwach od tych rzepisów i pakietach osłonowych znajdują się na

stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

. Zapraszamy także do lektury

ustawy o świadczeniu wspierającym.

Powróć do archiwum