Co trzecie dziecko doświadcza przemocy ze strony bliskich dorosłych, co piąte się samookalecza a każdego miesiąca jedno, a czasem kilkoro dzieci w Polsce zostaje zamordowanych w wyniku przemocy. Takich, chwytających za serce statystyk, jest więcej. Czas z nimi skończyć.
Niecały miesiąc na stworzenie „Standardów ochrony małoletnich” mają instytucje i organizacje, w których mogą przebywać, lub które pracują z dziećmi. Głównym założeniem, które powinno towarzyszyć przygotowywaniu tego dokumentu jest organizacja warunków bezpiecznych i przyjaznych dla każdego dziecka. To efekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz szeregu innych przepisów prawa, która wprowadza regulacje wzmacniające ochronę dzieci przed przemocą. Nowelizacja pakietu ustaw została potocznie nazwana "ustawą kamilkową" aby upamiętnić ośmioletniego Kamila, który zmarł w wyniku przemocy domowej. Te tragiczne wydarzenia były impulsem do wprowadzenia zmian. Ich głównym celem jest wdrożenie „Standardów ochrony małoletnich” we wszystkich placówkach pracujących z dziećmi. Przepisy obejmują weryfikację personelu za przestępstwa seksualne i związane z przemocą na szkodę dzieci.
- Każda placówka musi opracować standardy "szyte na miarę" - mówi Sylwia Rembiszewska - Piątek, zastępca Prezydenta Olsztyna - w każdym miejscu są inne sytuacje, inne potrzeby i inne możliwości i dlatego każda placówka ma obowiązek stworzyć takie procedury, które pozwolą odpowiednio szybko reagować i odpowiednio zabezpieczyć każde potrzebujące dziecko.
Bo katalog podmiotów zobowiązanych do stworzenia polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem jest bardzo szeroki.
- Są to wszystkie instytucje edukacyjne, opiekuńcze i zdrowotne - takie jak szkoły, przedszkola i żłobki oraz placówki medycznych, sportowe, religijne i innych związane z pozaszkolną aktywnością małoletnich. - mówi Beata Wojtkowska z Fundacji "Dajemy dzieciom siłę" - To także te placówki, w których dzieci przebywają lub mogą pzrebywać takie jak obiekty noclegowo-hotelarskie oraz turystyczne.
A czasu na to jest niewiele - dokumenty powinny zostać opracowanie i wdrożone do 15 lutego tego roku. Pół roku później trzeba liczyć się z kontrolami i ewentualnymi karami za brak tych dokumentów.
- Co ważne - standardy muszą być też opracowane w wersji zrozumiałej dla dzieci i zostać udostępnione im i ich rodzicom - podkreśla Wojtkowska - tak żeby dzieci wiedziały jakie mają prawa i gdzie szukać pomocy.
Aby przybliżyć wagę problemów związanych z przemocą i ułatwić opracowanie standardów wszystkie jednostki Gminy Olsztyn mogły wziąć udział w bezpłatnym szkoleniu przeprowadzonym przez Fundację "Dajemy dzieciom siłę".
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która jest ekspertem w obszarze tworzenia standardów ochrony małoletnich zaprasza wszystkie zainteresowane organizacje na swoją stronę internetową:
standardy.fdds.pl/ 
; na której znajdują się informacje, dokumenty oraz przykładowe opracowania, z których można skorzystać w zakresie realizacji prac nad opracowaniem standardów ochrony małoletnich, które będą obowiązywały w placówce.
Powróć do archiwum