Urząd Marszałkowski Olsztyn: Uczczono pamięć Ofiar Obu Totalitaryzmów
W cieniu historii: Warmia i Mazury pamiętają o ofiarach totalitaryzmów
  • W Działdowie uczczono ofiary totalitaryzmów na Warmii i Mazurach.
  • Marszałek Marcin Kuchciński wśród gości uroczystości.
  • Historia obozu KL Soldau jako przestroga dla przyszłych pokoleń.
  • Msza i hołd przy pomniku upamiętniającym ofiary obozu.

Zimowy dzień 18 stycznia w Działdowie wypełnił się refleksją i hołdem dla tych, którzy ucierpieli z rąk dwóch najbardziej brutalnych reżimów XX wieku. Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Marcin Kuchciński, razem z przedstawicielami samorządu, wziął udział w ceremonii upamiętniającej ofiary nazistowskich i komunistycznych totalitaryzmów.

Uroczyste obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pod wezwaniem Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, co stanowiło moment zadumy i duchowej solidarności z tymi, którzy stracili życie w wyniku ludobójczej polityki. Po nabożeństwie uczestnicy zgromadzili się na terenie dawnego obozu koncentracyjnego KL Soldau, by oddać cześć pomordowanym. Wspomnienia tamtych lat przywołano, ukazując skalę tragedii, która dotknęła nie tylko miejską społeczność, ale także cały region.

W niewielu słowach, ale z ogromnym ładunkiem emocjonalnym i historycznym, marszałek Kuchciński podzielił się swoimi przemyśleniami: "Dziś wspominając doświadczenie przemocy i bezprawia przywołujemy bolesne wspomnienia. Zachowanie pamięci o tych tragicznych wydarzeniach jest naszym moralnym obowiązkiem wobec współczesnych i przyszłych pokoleń. Naszym celem jest bowiem budowanie społeczeństwa pokoju i dialogu, tak aby ofiara złożona przez poprzednie pokolenia nie była nadaremna, a Polska była domem spokojnym i bezpiecznym, domem wzajemnego, zrozumienia i współpracy. Obecnie nie mniej niż dawniej potrzebujemy troski o pokój, o świat wolny od nienawiści, zdolny do tworzenia porządku opartego na godności ludzkiej." – mówił Marcin Kuchciński.

O przeszłości obozu KL Soldau wiemy, że był to punkt na mapie nazistowskiego oprawstwa, gdzie życie straciło wiele osób, w tym 88 polskich duchownych z różnych diecezji. Po wyzwoleniu przez Armię Czerwoną w styczniu 1945, miejsce to przez kilka miesięcy pełniło rolę obozu NKWD, co również przyniosło wiele cierpienia lokalnym mieszkańcom i osobom deportowanym do ZSRS.

Wartości takie jak pamięć, zgoda i pokój stały na czele przesłania, jakie towarzyszyło wydarzeniom w Działdowie. Pamięć o ofiarach KL Soldau to nie tylko zadanie dla historyków, ale także element budujący fundamenty współczesnej tożsamości mieszkańców Warmii i Mazur. Obchody takie jak te w Działdowie są ważnym elementem kultury pamięci i wskazują na potrzebę ciągłego dialogu między przeszłością a przyszłością.

W organizację uroczystości zaangażowany był Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, lokalne władze powiatowe oraz urząd miasta. Ta współpraca podkreśla wagę wydarzenia dla całej społeczności i znaczenie historyczne tego miejsca.


Opierając się na: Urząd Marszałkowski Olsztyn