Festiwal Literatury Atlantyda Północy III - wyjątkowy czas kulturalnych wydarzeń w mieście
Olsztyn przygotowuje się na trzecią edycję Festiwalu Literatury – Atlantyda Północy. Wydarzenie to, pełne literackich spotkań, wystaw i rodzinnych gier terenowych, ma na celu podkreślenie roli miejsca urodzenia w kształtowaniu światopoglądu i życia dorosłego.
  1. Spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim i Kazimierzem Brakonieckim.
  2. Wystawa "Echa Warmii" w Instytucie Północnym.
  3. Gra miejska "Opowieści znad Łyny".
  4. Projekcja filmu "Dolina Issy".

Już dziś rozpoczyna się trzecia edycja Festiwalu Literatury – Atlantyda Północy, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną we współpracy z Fundacją Borussia oraz Instytutem Północnym im. W. Kętrzyńskiego. Tegoroczne wydarzenia odbywają się pod hasłem "Od Rodzinnej Europy do Atlantydy Północy", nawiązując do twórczości Czesława Miłosza.

Festiwal rozpoczyna się spotkaniem w Domu Mendelsohna, gdzie Krzysztof Czyżewski i Kazimierz Brakoniecki będą rozmawiać o "Rodzinnej Europie" Miłosza oraz idei "Atlantydy Północy". Spotkanie to odbędzie się dziś o godzinie 17:00.

W ramach festiwalu, 19 czerwca o godzinie 17:00, w Instytucie Północnym im. W. Kętrzyńskiego odbędzie się wernisaż wystawy "Echa Warmii: Abstrakcyjne Refleksje". Wystawa ta jest wynikiem współpracy fotografa Arka Stankiewicza i malarza Bartka Świąteckiego, którzy poprzez swoje prace chcą pokazać unikalne piękno regionu.

Na 22 czerwca zaplanowano familijną grę miejską "Opowieści znad Łyny – śladami Marii Zientary-Malewskiej", która odbędzie się na Plantach Miejskich przy ulicy Pieniężnego w godzinach 10:00-13:00. To doskonała okazja, aby wspólnie z rodziną spędzić czas na świeżym powietrzu, poznając przy tym lokalną historię.

W ramach festiwalu, 24 czerwca o godzinie 18:00 w sali 219 Urzędu Miasta odbędzie się spotkanie autorskie z Grzegorzem Januszewiczem, który będzie promować swój album "Olsztyn 4 pory roku w mieście Mikołaja Kopernika". Spotkanie poprowadzi Łukasz Ślusarczyk.

Festiwal zakończy się 29 czerwca w Instytucie Północnym im. W. Kętrzyńskiego, gdzie od godziny 10:00 do 16:00 odbędzie się kiermasz wydawnictw regionalnych. Będzie to doskonała okazja, aby zakupić książki historyczne związane z regionem w promocyjnych cenach. O godzinie 19:00 zaplanowano projekcję filmu "Dolina Issy" w reż. Tadeusza Konwickiego z wprowadzeniem Artura Sobieli.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny, co czyni go jeszcze bardziej dostępnym dla wszystkich miłośników literatury i kultury.

Dyrektor MBP w Olsztynie, Krzysztof Dąbkowski, podkreśla, że festiwal jest okazją do refleksji nad wpływem miejsca pochodzenia na życie człowieka: "Pragniemy także nawiązać do wydanej w 1959 roku książki Miłosza 'Rodzinna Europa', a przez to ukazać znaczącą rolę miejsca urodzenia i dzieciństwa jako krainy, która ma realny wpływ na późniejszy światopogląd oraz dorosłe życie".


Urząd Miasta Olsztyna