Trakt Biskupi między Bałdami a Butrynami: Nowa książka w serii
Trakt Biskupi w Powiecie Olsztyńskim to nie tylko malownicza trasa turystyczna, ale również żywa lekcja historii Warmii. Odkryjcie z nami, co sprawia, że ten fragment dawnej drogi jest tak wyjątkowy.
  • Historyczna droga między Bałdami a Butrynami

  • Przekształcenie drogi w atrakcję turystyczną

  • Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu i Zabawy

  • Nowa publikacja o Trakcie Biskupim

  • Zbliżający się XVI Kiermas Warmiński

  • Promocja regionu poprzez Trakt Biskupi

Historyczna droga między Bałdami a Butrynami

Między mazurskimi Bałdami a warmińskimi Butrynami znajduje się fragment dawnego traktu, który niegdyś prowadził ze stolicy Polski do Lidzbarka Warmińskiego. To tutaj przejeżdżali nowo mianowani biskupi warmińscy, przybywając, by objąć swoje stanowisko. W tym miejscu przed wiekami narodził się zwyczaj uroczystego witania nowego biskupa przez mieszkańców okolicznych wsi, przedstawicieli kapituły warmińskiej, szlachty i wojska.

Przekształcenie drogi w atrakcję turystyczną

16 września 2016 roku ten historyczny fragment drogi przemienił się w Trakt Biskupi – wyjątkową atrakcję turystyczną regionu. Symboliczne Wrota Warmii przekroczyli wtedy ówczesny Metropolita Warmiński abp Wojciech Ziemba oraz arcybiskup-senior Edmund Piszcz. Spacerując aleją, która meandruje między starymi lipami i klonami, turyści mogą zanurzyć się w historię archidiecezji i dawnego biskupiego księstwa. Pamiątkowe głazy oraz tablice informacyjne przybliżają sylwetki przewielebnych ordynariuszy tej ziemi, ustawione w porządku chronologicznym – od najnowszych przy Wrotach, po średniowieczne postacie na końcu kilometrowej alei.

Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu i Zabawy

Dwa lata po otwarciu Traktu Biskupiego, 5 lipca 2008 roku, odbył się pierwszy Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu i Zabawy. Od tamtej pory wydarzenie to stało się coroczną tradycją. W programie kiermasu znajdują się m.in. uroczyste odsłonięcia kolejnych głazów poświęconych biskupom oraz inscenizacja biskupiego wjazdu do diecezji. W części nieoficjalnej uczestnicy mogą cieszyć się występami artystów związanych z regionem, biesiadować oraz degustować regionalne specjały, jak warmińskie dzyndzałki z hreczką i skrzeczkami.

Nowa publikacja o Trakcie Biskupim

Najnowsza książka pod tytułem „Trakt biskupi. Wrota Świętej Warmii” opowiada o tym wyjątkowym miejscu. Jerzy Laskowski, historyk-regionalista, który jest spiritus movens powstania Traktu Biskupiego oraz autorem publikacji, mówi: „Muszę przyznać, że tę książkę chcieliśmy wydać w ubiegłym roku, przy okazji jubileuszowego XV Kiermasu, ale z przyczyn losowych udało nam się to dopiero teraz. Podobnie jak projekt Traktu, tak i ta książka jest dziełem zbiorowym. Do jej stworzenia udało mi się namówić kilka osób, dzięki talentowi których mamy ciekawą opowieść o tym 'kilometrze historii Warmii', ludziach z nim związanych, czasach dawnych i współczesnych.”

Zbliżający się XVI Kiermas Warmiński

Premiera książki będzie jedną z atrakcji XVI Kiermasu Warmińskiego, który odbędzie się 6 lipca 2024 roku. W tym roku motywem przewodnim części oficjalnej będzie 300-lecie przybycia do diecezji przewielebnego Krzysztofa Andrzeja Szembeka. Jego wybór na biskupa warmińskiego został zatwierdzony przez papieża Benedykta XIII 11 września 1724 roku, a w listopadzie tego samego roku został uroczyście powitany w Bałdach salwami armatnimi.

Promocja regionu poprzez Trakt Biskupi

Trakt Biskupi to szósta pozycja z serii przewodników turystycznych firmowanych przez Powiat Olsztyński i Stowarzyszenie Miast, Gmin i Powiatów – Szlak Świętej Warmii. Celem tych publikacji jest promowanie regionu wśród jego mieszkańców i turystów, poprzez ukazywanie jego bogatej historii i tożsamości kulturowej. Trakt Biskupi stanowi doskonały przykład, jak można w atrakcyjny sposób przybliżyć historię Warmii, jednocześnie tworząc miejsce, które przyciąga turystów i mieszkańców.


Według informacji z: Powiat Olsztyński