Co warto wiedzieć o zagęszczarce?

Większość prac budowlanych wymaga solidnego i profesjonalnego zagęszczenia terenu. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie urządzenia, jakim jest zagęszczarka, czyli ciężkiego sprzętu budowlanego, który za pomocą wibracji sprawia, iż grunt staje się stabilny i bardziej zwarty. Jakie zastosowanie ma jeszcze zagęszczarka w branży budowlanej i jak bezpiecznie z niej korzystać? Dowody się tego z poniższego artykułu.

Korzystanie z zagęszczarki, a bezpieczeństwo

Każda osoba pracująca z zagęszczarką, powinna być odpowiednio do tego przygotowana i przeszkolona. Jest to na tyle ważne, aby w pełni zagwarantować sobie bezpieczeństwo oraz wykorzystać wszelkie możliwości tego urządzenia. Przed rozpoczęciem pracy należy w pierwszej kolejności zapoznać się z instrukcją obsługi. Obowiązkowe jest również zastosowanie specjalnych ochraniaczy na uszy, abyśmy mogli chronić swój słuch przed wszelkimi hałasami wydawanymi przez maszynę.

Pomocne w tym przypadku mogą być również rękawice ochronne, które niwelują maksymalnie wibracje wytwarzane przez zagęszczarkę. Pamiętajmy również o tym, aby korzystać z urządzenia tylko na pełny obrotach, gdyż półobroty mogą doprowadzić do uszkodzenia naszej zagęszczarki, poprzez występowanie drgań rezonansowych. Ważne są także częste przerwy między zagęszczeniami, gdyż wysokie drgania mogą doprowadzić do szybkiego zmęczenia.

Podsumowując – korzystając z zagęszczarki pamiętajmy o:

  • Sprzęcie ochronnym (okulary, nauszniki, rękawice)
  • Przestrzeganiu instrukcji załączonej przez producenta
  • Robieniu sobie przerw, aby uniknąć zmęczenia

Do czego służy zagęszczarka?

Zagęszczarki wykorzystywane są w głównej mierze w robotach budowlanych, gdyż to właśnie tam najczęściej potrzebne jest przygotowanie gruntu pod budowę, lub inne inwestycje. Na szczęście producenci oferują nam całe mnóstwo zagęszczarek, co pozwala nam na wybranie odpowiedniego urządzenia, przystosowanego do konkretnego rodzaju prac. Sprawdźmy zatem, do czego służy zagęszczarka z wyszczególnieniem danej branży.

Branża budowlana – zagęszczarki wykorzystywane są w całej branży budowlanej. Są w stanie ustabilizować oraz solidnie ubić dany grunt, wykonamy nie tylko z ziemi, ale również piasku, kamienia, mas bitumicznych czy kostki brukowej. Poradzi sobie także z asfaltem i betonem. Warto jednak wiedzieć, że przy niektórych podłożach należy doposażyć zagęszczarkę w płytę elastomerową czy też zraszacz z wodą.

Kształtowanie krajobrazu – większość terenów takich jak wzniesienia, skarpy czy uskoki, wymagać będą stabilizacji. W tym przypadku wykorzystuje się zagęszczarki podwieszane. To właśnie one przystosowane są do ubijania stromych mas ziemi.

Konserwacja dróg – zagęszczarki wykorzystuje się również w przypadku asfaltu. Trwałość nawierzchni jest ważnym elementem każdej drogi, dlatego też sprawdzą się tutaj ciężkie i duże uprzedzenia do zagęszczania.

Oprócz wyżej wymienionych zastosowań, zagęszczarki możemy wykorzystać również podczas ubijania nawierzchni kostki brukowej, czy też zagęszczania podłoża w przygotowanych wykopach pod ułożenie rur kanalizacyjnych.

Jak wybrać odpowiednią zagęszczarkę?

W związku z tym, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zagęszczarek, przed zakupem warto zapoznać się z ich podstawowymi parametrami, które sprawią, iż nasza praca będzie bezpieczna i wydajna. Bardzo ważnym aspektem jest waga urządzenia, gdyż to właśnie ona decyduje, ile warstw podłoża zostanie ubite podczas jednego przejazdu. Tego typu urządzenia mogą ważyć od 100 do nawet 300 kg, dlatego też należy używać jej tylko i wyłącznie na otwartych przestrzeniach. Następnym etapem jest sprawdzenie płyty roboczej, a dokładnie jej wymiarów. Im będzie większa, tym uprzedzenie jest wydajniejsze.

Dość ważnym parametrem jest także częstotliwość wibracji. Decyduje ona bowiem o efektywności oraz komforcie wykonywanej pracy. Najczęściej wybierane są uprzedzenie o częstotliwości oscylującej w granicach 90-100 Hz. Oprócz tego zastanówmy się nad wyborem odpowiedniego zasilania. Obecnie dostępne są spalinowe oraz elektryczne. Najlepszym wyborem będzie maszyna z silnikiem wysokoprężnym, gdyż są zdecydowanie bardziej wydajne i nie wymagają suchego podłoża, ani kabla zasilającego tak jak w przypadku tych elektrycznych.

Szeroka oferta zagęszczarek dostępna jest na https://www.bricoman.pl/elektronarzedzia/zageszczarki