WAMA Film School - nowa jakość edukacji filmowej w Olsztynie
Nowa era edukacji filmowej w Olsztynie z WAMA Film School
  • Współpraca na rzecz edukacji filmowej

  • Praktyczne podejście do nauki rzemiosła filmowego

  • Inspiracje i wizje przyszłości

Podczas 11. edycji WAMA Film Festival zainaugurowano ambitny projekt, który ma szansę na stałe wpisać się w krajobraz kulturalny miasta. Mowa o WAMA Film School, pierwszym ośrodku edukacji filmowej w Olsztynie, który ma na celu rozwijanie talentów filmowych wśród młodych twórców.

Współpraca na rzecz edukacji filmowej

Inicjatywa powstania WAMA Film School jest wynikiem długoletnich starań organizatorów festiwalu, którzy od ponad dekady angażują się w edukację filmową w regionie. Maciej Dominiak, dyrektor Stowarzyszenia FILMFORUM, podkreślił znaczenie tego projektu, mówiąc: Od jedenastu lat jesteśmy przyczółkiem edukacji filmowej w tej części Polski, od którego zaczęło się wiele lokalnych inicjatyw. Celem nowej szkoły jest stworzenie systematycznej przestrzeni do nauki, która będzie funkcjonować przez cały rok, a nie tylko w czasie festiwalu.

Praktyczne podejście do nauki rzemiosła filmowego

WAMA Film School wyróżnia się na tle tradycyjnych instytucji edukacyjnych swoim praktycznym podejściem do nauki. Michał Rytel-Przełomiec, koordynator szkoły, zaznacza, że program kształcenia będzie oparty na warsztatach, które umożliwią studentom zdobycie umiejętności niezbędnych do pracy w branży filmowej. Pomysł narodził się z widocznego braku praktyki zawodowej u wielu młodych twórców zaczynających swoje życie zawodowe. Chcemy, by studenci uczyli się od specjalistów z branży, na co dzień pracujących na planach filmowych. Takie podejście ma na celu nie tylko rozwój umiejętności technicznych, ale także kreatywności i innowacyjności przyszłych filmowców.

Inspiracje i wizje przyszłości

Podpisanie listu intencyjnego, w którym uczestniczyli znani przedstawiciele branży filmowej, w tym honorowy ambasador festiwalu Jerzy Hoffman, jest symbolem poparcia dla tego nowego przedsięwzięcia. Hoffman zwrócił się do młodych twórców z ważnym przesłaniem: Talent bez rzemiosła w sztuce filmowej często prowadzi do klęski. Można mieć najszlachetniejsze intencje, ale jeżeli będziecie mówili o nich w sposób nudny, to nikogo nie przekonacie. Słowa te mają inspirować młodych artystów do podejmowania wyzwań i rozwijania swoich umiejętności.

Dyrektorka Instytutu KOSMOPOLIS, Marta Karnkowska, podkreśliła, że WAMA Film School ma szansę stać się centrum kompetencji nie tylko w Olsztynie, ale i w całym regionie. Marzy nam się, by centra kompetencji powstawały nie tylko w wielkich miastach, ale również w mniejszych ośrodkach. WAMA Film School ma być takim centrum kompetencji tu w Olsztynie i to jest bardzo ważne. To podejście może przyczynić się do rozwoju lokalnej kultury filmowej i stworzenia nowych możliwości dla młodych ludzi, którzy marzą o karierze w przemyśle filmowym.


Źródło: UM Olsztyn