Olsztyńskie rzeźby Huberta Maciejczyka odzyskają blask dzięki nowej renowacji

2 min czytania
Olsztyńskie rzeźby Huberta Maciejczyka odzyskają blask dzięki nowej renowacji

Olsztyńskie rzeźby znowu zachwycają! Cztery wyjątkowe dzieła Huberta Maciejczyka przechodzą gruntowną renowację, która przywróci im dawny blask i przypomni mieszkańcom o bogatej historii miasta. To nie tylko konserwacja to powrót do korzeni olsztyńskiej sztuki plenerowej!

  • Olsztyn inwestuje w odnowę miejskich rzeźb Huberta Maciejczyka
  • Historia i znaczenie dzieł Huberta Maciejczyka dla Warmii i Mazur

Olsztyn inwestuje w odnowę miejskich rzeźb Huberta Maciejczyka

W sercu Olsztyna trwa niezwykły projekt, który ma na celu przywrócenie świetności czterem rzeźbom autorstwa zmarłego artysty Huberta Maciejczyka. Znane mieszkańcom Trzy Gracje” na Placu Jedności Słowiańskiej, Koniki” pierwotnie zdobiące miejskie pompy wodne, a także Pingwiny” z parku w Jakubowie oraz Rycerze” w Parku Podzamcze wszystkie te dzieła mają wspólny motyw przewodni: wodę. Ich renowacja to nie tylko odświeżenie formy, ale także ożywienie przestrzeni publicznej i przypomnienie o lokalnym dziedzictwie artystycznym.

Prace konserwatorskie są możliwe dzięki wsparciu finansowemu w wysokości 71 370 zł, pochodzącemu z programu Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2025”, realizowanego przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całość inwestycji opiewa na kwotę 79 300 zł, co pokazuje zaangażowanie miasta w ochronę i promocję swojej sztuki.

Historia i znaczenie dzieł Huberta Maciejczyka dla Warmii i Mazur

Hubert Maciejczyk (19401991) to postać niezwykle ważna dla kultury regionu Warmii i Mazur. Urodzony na Śląsku artysta zdobywał wykształcenie m.in. w zakopiańskim liceum artystycznym pod okiem Antoniego Kenara oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1966 roku był związany z Olsztynem, gdzie pozostawił po sobie liczne fontanny, tablice pamiątkowe, epitafia oraz rzeźby parkowe. Jego prace można podziwiać również w Dobrym Mieście, Ornecie, Ostródzie czy Fromborku.

Renowacja tych rzeźb to nie tylko troska o materialne dziedzictwo, ale także szansa na przybliżenie mieszkańcom sylwetki artysty oraz historii jego twórczości. W planach są wydarzenia towarzyszące, które pozwolą lepiej poznać życie i dokonania Maciejczyka.

Mieszkańcy oraz turyści zachęcani są do spacerów śladami olsztyńskich rzeźb i pomników to doskonała okazja, by odkryć miasto na nowo i docenić jego artystyczny wymiar.

Na podst. Urząd Miasta Olsztyna

Autor: krystian