Zero wypadków, ale dwóch nietrzeźwych kierowców na drogach Olsztyna

Zero wypadków, ale dwóch nietrzeźwych kierowców na drogach Olsztyna

FOT. KMP Olsztyn

Wakacyjny weekend na drogach powiatu olsztyńskiego zakończył się bez wypadków, ale policjanci zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących. Jeden z nich jechał hulajnogą elektryczną i przewrócił się w rejonie olsztyńskiego Starego Miasta. Miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

W sobotę, 11 lipca, około godziny 3.30 policjanci zostali wezwani w okolice Starego Miasta w Olsztynie. Zgłoszenie dotyczyło zdarzenia drogowego. Funkcjonariusze ustalili, że 22-letni mężczyzna jadący hulajnogą elektryczną doprowadził do wywrócenia pojazdu. Badanie wykazało u niego ponad 2 promile alkoholu.

Mężczyzna odpowie przed sądem za spowodowanie zdarzenia drogowego oraz kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny w stanie nietrzeźwości. W takim przypadku zastosowanie może mieć art. 87 § 1a Kodeksu wykroczeń, a także przepis dotyczący spowodowania zagrożenia w ruchu drogowym. Ostateczną kwalifikację czynu i wymierzoną karę ustali sąd.

Kilka godzin później policjanci zatrzymali w Dywitach kierowcę Renault. Podczas kontroli okazało się, że 49-latek prowadził samochód w stanie nietrzeźwości. Alkomat wskazał ponad pół promila alkoholu. Funkcjonariusze zatrzymali jego prawo jazdy.

Kierowanie samochodem przy stężeniu przekraczającym 0,5 promila jest przestępstwem określonym w art. 178a § 1 Kodeksu karnego. Mężczyzna odpowie przed sądem.

Policjanci olsztyńskiej drogówki interweniowali również wobec kierowcy Volkswagena. Powodem kontroli był zły stan techniczny auta. Samochód nie miał oświetlenia ani błotników, miał niesprawny system poduszek powietrznych i pęknięty resor.

Komenda Miejska Policji w Olsztynie zatrzymała dowód rejestracyjny pojazdu. Kierowca został ukarany mandatem.

Dane statystyczne z tego weekendu wyglądają spokojnie tylko na pierwszy rzut oka - brak wypadków nie oznacza braku poważnego zagrożenia. Ponad 2 promile u osoby na hulajnodze, nietrzeźwy kierowca Renault i samochód z uszkodzonym zawieszeniem pokazują, że jedna kontrola mogła zakończyć się tragedią.

na podstawie: KMP Olsztyn.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (KMP Olsztyn). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.