Już niebawem staniesz na ślubnym kobiercu i zwiążesz się z drugą osobą na resztę swojego życia. Przed wami nowy rozdział w życiu, ale zanim w niego wkroczycie, będziecie musieli dopiąć kwestie ślubu na ostatni guzik i dopełnić wszelkich formalności. Jeśli wśród nich znajduje się intercyza, już teraz powinieneś zastanowić się nad tym, co powinno znaleźć się w jej treści.

Zanim zdecydujesz

Najkrócej rzecz ujmując intercyza, znana powszechnie także jako umowa majątkowa przedmałżeńska, porządkuje kwestie majątkowe pomiędzy osobami wstępującymi w związek małżeński. Umowa ta, podpisywana przez oboje przyszłych małżonków stanowi prawną podstawę do ustalenia rozdzielności majątkowej między nimi.

W praktyce wiąże się to z szeregiem formalności, które spadają na każdego z małżonków osobno – co ma zarówno wady, jak i zalety. Przykładem tego, co zachodzi po podpisaniu intercyzy, jest choćby samodzielne rozliczanie podatku dochodowego. Inny przykład – ten już całkowicie negatywny – to fakt posiadania znacznie mniejszej zdolności kredytowej.

Większości z nas podpisanie intercyzy kojarzy się z pewną dozą nieufności w relacji przyszłego małżeństwa, ale w rzeczywistości jest to dalekie od prawdy. Podpisując umowę majątkową przedmałżeńską nowożeńcy przede wszystkim się zabezpieczają, na wypadek późniejszych problemów finansowych. Należy również pamiętać, że choć w samej nazwie występuje słowo „przedmałżeńska”, intercyzę można zawrzeć także po ślubie.

Treść intercyzy

Zanim dojdzie do podpisania umowy, z pomocą profesjonalistów będziesz musiał zdecydować, jaki rodzaj intercyzy będzie w twoim przypadku odpowiedni – a są aż cztery typy. Istnieją umowa wyłączająca wspólność majątkową, umowa rozszerzająca wspólność majątkową, umowa ograniczająca wspólność majątkową oraz umowa przywracająca wspólność ustawową.

Typ intercyzy, który został wstępnie omówiony powyżej i jest chyba najczęściej podpisywanym rodzajem umowy majątkowej przedmałżeńskiej, to umowa wyłączająca wspólność majątkową. Znawcy prawa twierdzą, że jest szereg informacji, które należy przeanalizować i następnie zawrzeć w takim dokumencie.

W treści takiej intercyzy znajduje się przede wszystkim jej podstawowe założenie: że małżonkowie decydują się na wyłączeniu małżeńskiej wspólności majątkowej jeszcze zanim oficjalnie staną się małżeństwem. Jeżeli intercyza podpisywana jest przez osoby, które w chwili jej podpisania były już po ślubie, to treść intercyzy jest dużo bardziej złożona – wówczas w dokumencie musi znaleźć się podział majątku wspólnego małżeństwa, który z chwilą podpisania umowy staje się należny wyłącznie osobie, której został przyznany, a druga strona nie może rościć sobie do niego pretensji. Dotyczy to nie tylko swobody rozporządzania swoją częścią majątku, ale również samodzielną odpowiedzialnością za swoje zobowiązania finansowe. I ostatecznie, podpisy złożone przez nich oboje stanowią zgodę na rozwiązanie spraw majątkowych zawarty w akcie notarialnym.

Źródło: Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu