Ogrzewanie domu gazem z butli jest aktualnie jednym z najpopularniejszych rozwiązań grzewczych instalowanych w nowoczesnych domach jednorodzinnych. Jednak ogrzewanie to nie jedyne zastosowanie. Okazuje się bowiem, że gaz płynny w butlach może być wykorzystywany w wielu miejscach i do wielu zastosowań. Większość z nich z pewnością już znamy, inne mogą nas zaskoczyć.

Propan butan – ogrzewanie i inne zastosowania gazu płynnego w butlach

Czym właściwie jest propan butan?

Propan butan, a więc popularne LPG to mieszanina propanu i butanu, którą używa się jako gaz, ale przechowuje w postaci ciekłej w pojemnikach pod ciśnieniem. Propan butan jest jednym z najbardziej wszechstronnych źródeł energii. W związku z tym znajduje szerokie zastosowanie w wielu aplikacjach – od zasilania różnego rodzaju urządzeń grzewczych, przez paliwo wykorzystywane w szerokorozumianym budownictwie, aż po gaz nośny stosowany w kosmetykach w aerozolu. Nas interesuje jednak najbardziej ogrzewanie i propan butan w domowych instalacjach grzewczych.

Ogrzewanie – propan butan czy gaz ziemny?

Gazowe instalacje grzewcze są coraz częściej stosowane przez inwestorów budujących własne domy jednorodzinne. Za ich wyborem przemawia szereg czynników, wśród których wskazać można bezobsługowość instalacji, czystość paliwa zasilającego czy aspekt ekologiczny. Ale czy ogrzewanie zasilać gazem ziemnym czy gazem z butli?

Standardowo w obiektach, które mają możliwość podpięcia się do sieci gazociągowej i korzystania z zalet gazu ziemnego zaleca się wykorzystywanie gazu z nitki do ogrzewania pomieszczeń oraz ciepłej wody użytkowej. Takie rozwiązanie jest czyste, bezobsługowe i bezproblemowe w montażu. Niestety nie zawsze możemy korzystać z zalet podpięcia do gazociągu, a czasami okazuje się, że gaz w nim płynący nie spełnia wymogów technologicznych, bo jest zbyt mało kaloryczny. Wówczas rozwiązaniem jest ogrzewanie pomieszczeń gazem z butli, a więc propan butanem. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na różnicę między grzejnikami gazowymi a ogrzewaniem gazowym. Pierwsze to urządzenia zasilane gazem z butli, których zadaniem jest ogrzewanie pomieszczenia poprzez ciepło powstające w wyniku spalania gazu. Drugie to instalacja CO, która wykorzystuje spalanie gazu do ogrzania wody przepływającej przez instalację i ogrzewającej pomieszczenia. W grzejnikach najczęściej instaluje się butle z propan butanem, które można wyjąć z urządzenia i zawieźć do napełnienia do rozlewni. W instalacjach zasilanych LPG stosuje się specjalistyczne zbiorniki zewnętrzne na gaz, które uzupełnia się na miejscu. Zbiorniki mogą mieć formę zbiorników podziemnych (całkowicie wkopanych w ziemię i niewidocznych na powierzchni działki) lub naziemnych. Te drugie dla bezpieczeństwa oraz estetyki można częściowo wkopać w ziemię. Zbiorniki napełniane są przez dystrybutora LPG, który przyjeżdża na posesję i uzupełnia poziom gazu w zbiorniku.

Efektywność ogrzewania gazowego

Grzejniki zasilane gazem z butli były znane z tego, że dawały dużo ciepła, ale i zużywały dużo gazu. W ostatecznym rozrachunku były więc nieekonomiczne. Ogrzewanie propan butan to zupełnie inny system, którego efektywność potwierdza nieustannie rosnąca liczba aplikacji zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i przemysłowych. Nie oznacza to jednak, że grzejnik z butlą gazową to relikt przeszłości. Przeciwnie, te urządzenia do dzisiaj wspaniale sprawdzają się jako ogrzewanie w domach letniskowych, w których ze względu na lokalizację niemożliwe jest zastosowanie innych form ogrzewania lub dogrzewania budynku w chłodniejsze dni.