Alkoholizm to często choroba duszy oraz całego ciała. Gdy raz popadnie się w nałóg alkoholowy, tzn. sytuację, w której nie sposób zapanować nad chęcią sięgnięcia po napoje wyskokowe, konieczne będzie leczenie trwające całe życie. Ośrodki leczenia alkoholików to placówki, których nie brak w naszym kraju. Oznacza to, że chorzy mogą liczyć na profesjonalną pomoc, ale jednocześnie świadczy również o skali problemu, który dotyka coraz większej liczby osób.

Szybkie tempo życia, stres, pośpiech, nadmierna ambicja to jedynie niektóre z wielu czynników, które sprawiają, że ukojenia w alkoholu szuka coraz więcej dobrze sytuowanych ludzi. Alkoholik to więc już nie reprezentant marginesu społecznego, który zatacza się na ulicy i stoi pod sklepem. Coraz częściej jest to osoba zamożna, elegancka, kulturalna i dobrze wykształcona, która w drogich alkoholach szuka ucieczki od codziennych problemów. Takim osobom bardzo ciężko przyznać się do nałogu i podjąć leczenie, jednak mają one szerokie możliwości terapii, jakie oferują prywatne ośrodki leczenia alkoholików. Dowiedz się więcej o tym, gdzie mogą skierować swoje kroki nałogowcy chcący podjąć leczenie – zarówno ci, którzy dysponują wolnymi środkami pieniężnymi, jak i ci, którzy nie mają praktycznie żadnych możliwości finansowych.

Ośrodki leczenia alkoholików – jakie możliwości mają uzależnieni?

Ośrodki leczenia alkoholików – darmowa terapia uzależnień

Leczenie alkoholizmu jest w naszym kraju refundowane przez NFZ. Oznacza to, że każdy, kto chce wyzwolić się ze szponów nałogu, może otrzymać odpowiednią pomoc. Refundacja obejmuje zarówno leczenia ambulatoryjne w poradni, jak i to odbywane w trybie dziennym czy też stacjonarnym. Państwowe ośrodki leczenia alkoholików najczęściej przypominają szpitale. Terapii poddawane są w nich też inne uzależnienia, m.in. od narkotyków, leków czy tzw. dopalaczy, a także uzależnienia behawioralne (pracoholizm, zakupoholizm, seksoholizm itd.). Pacjenci objęci są opieką terapeutów, uczęszczając na prywatne i grupowe sesje. Dodatkowo mają zapewnione wszystkie świadczenia, takie jak badania medyczne czy wyżywienie. Warunkiem trafienia do ośrodka w trybie stacjonarnym jest otrzymanie skierowania od lekarza (najlepiej psychiatry). Następnie należy zgłosić się do ośrodka. Niestety czas oczekiwania na wolne miejsce niekiedy może wynosić nawet kilka miesięcy. Pacjentów na NFZ często przyjmują też ośrodki prywatne, jednak i tutaj czas oczekiwania bywa długi. W międzyczasie można skorzystać np. z pomocy poradni. Do leczenia alkoholizmu opłaconego przez NFZ są uprawnione nawet osoby nieubezpieczone.

Prywatne ośrodki leczenia alkoholików – komfortowe warunki dla wychodzących z nałogu

Nie da się ukryć, że prywatne ośrodki leczenia alkoholików zapewniają pacjentom lepsze warunki pobytu. Prywatna placówka to przede wszystkim nowoczesne wyposażenie i sprzęt o raz komfortowe zakwaterowanie. Niektóre z ośrodków na pierwszy rzut oka bardziej przypominają wręcz luksusowe ośrodki wypoczynkowe czy SPA. Oprócz obowiązkowej psychoterapii pacjenci mają możliwość oddawania się swoim pasjom i poznawaniu nowych hobby, a także uprawianiu różnorodnych sportów dzięki bogatej infrastrukturze. Dopełnieniem czasu spędzonego na odwyku są zabiegi relaksacyjne, takie jak masaże, które koją nerwy i wpływają na odprężenie oraz nabranie sił do powrotu do normalnego życia. Osoby, którym zależy na prywatności, mają również do dyspozycji ośrodki leczenia alkoholików, które zapewniają bardzo kameralną atmosferę. Dzięki temu mogą poczuć się bezpiecznie i skupić się na swoim głównym zadaniu, jakim jest wyjście z nałogu.