Ośrodek leczenia alkoholizmu w bliskim sąsiedztwie miasta Warszawa znajdziemy pod wyżej wymienionym linkiem. Dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

W dzisiejszym artykule spoglądamy na uzależnienie od alkoholu oczami najbliższych, którzy nierzadko padają ofiarami współuzależnienia, i mimo zachowywania trzeźwości ich życie jest równie podporządkowane nałogowi alkoholowemu, co życie osoby uzależnionej. Z tą różnicą, że oni robią wszystko, co jest w ich mocy, żeby bliska im osoba uzależniona nie miała dostępu do alkoholu i zachowała trzeźwość, podczas gdy alkoholik robi wszystko, żeby tylko móc sięgnąć po butelkę. Alkoholizm to uzależnienie, którego leczenie wymaga leczenia zarówno osób uzależnionych, jak i ich bliskich. Tego typu terapię oferują ośrodki leczenia alkoholizmu zlokalizowane na terenie miasta Warszawa i nie tylko. W praktycznie każdym większym i mniejszym mieście w Polsce znajdziemy ośrodek uzależnień alkoholowych, który oferuje albo leczenie zamknięte, albo regularne spotkania w grupach terapeutycznych.

Nasz ośrodek uzależnień alkoholowych zlokalizowany w niedalekim sąsiedztwie miasta Warszawa oferuje psychoterapię prowadzoną w ramach turnusów zamkniętych oraz regularne spotkania w ramach formuły grup terapeutycznych.

Alkoholizm – leczenie zamknięte

Ośrodki leczenia alkoholizmu bardzo często zalecają podjęcie terapii od leczenia zamkniętego. Leczenie zamknięte to forma psychoterapii prowadzonej w warunkach odseparowania od codzienności, dzięki czemu w pierwszych – najtrudniejszych – dniach terapii pacjent nie jest narażony na oddziaływanie bodźców, które są odpowiedzialne za jego obecny stan. Takimi bodźcami może być stres w pracy, wymagania najbliższych, presja otoczenia w zakresie poziomu życia (bardziej majętni przyjaciele, którzy uważają nas za nieudaczników, bo zarabiamy mniej) oraz wiele innych. Najczęściej bodźców tych jest bardzo dużo i pochodzą z różnych sfer życia osoby uzależnionej, która traci poczucie sprawstwa we własnym życiu i staje się coraz bardziej sfrustrowana, zestresowana, a nierzadko także przybita. Prowadząc terapię w ośrodku zamkniętym możemy odseparować osobę uzależnioną od bezpośredniego oddziaływania tych bodźców, jednocześnie dając jej szansę na uświadomienie sobie źródła swojego problemu. Oczywiście efektywność terapii prowadzonej przez ośrodki leczenia alkoholizmu jest różna, w zależności od każdego uzależnionego. Jednak statystyki wskazują na to, że rozpoczęcie leczenia od intensywnej psychoterapii w warunkach odseparowania od najbliższych oraz otoczenia zawodowego sprzyja leczeniu, sprawiając, iż leczenie jest bardziej efektywne, a alkoholizm staje się przeciwnikiem do pokonania.

Warszawa: Ośrodek uzależnień alkoholowych - szukamy skutecznej terapii

Uzależnienie od alkoholu a grupy wsparcia

Drugą formą, jaką może przyjąć leczenie uzależnienia takiego jak alkoholizm są spotkania terapeutyczne w ramach grup wsparcia, podczas których osoby uzależnione dzielą się z sobą swoimi przeżyciami i przy pomocy terapeuty/moderatora odnajdują wsparcie oraz siłę w świadomości, że nie są osamotnieni w walce z problemem. Grupy wsparcia bywają bardzo efektywne w swoich działaniach, ale nie dla wszystkich. W przypadku wielu osób problem alkoholowy jest wynikiem nieumiejętności mówienia o swoich problemach/lękach i obawach. „Wrzucenie” tych osób w warunki funkcjonowania grupy wsparcia może przynieść rezultaty odwrotne do zamierzonych, dlatego leczenie alkoholizmu ośrodki leczenia proponują rozpocząć do intensywnej terapii lub indywidualnych spotkań z psychoterapeutą, które przygotowują pacjenta do dalszej terapii, jaką jest uczestnictwo w dobrowolnych spotkaniach grupowych.