Ściana olsztyńskiego planetarium

Olsztyn będzie świętować kolejną rocznicę urodzin słynnego badacza. Wydarzenie będzie okazją do uruchomienia wyjątkowego projektu.

Mikołaj Kopernik urodził się 546 lat temu, 19 lutego. Najbardziej związany był z Warmią, na której spędził większość swego życia. Także Olsztyn był ważnym punktem na mapie działalności Kopernika.

Astronom spędził w olsztyńskim zamku pięć lat. Zajmował się zarządzaniem dobrami kapituły warmińskiej, ale także prowadził badania. To w stolicy Warmii i Mazur zaczął spisywać swe najsłynniejsze dzieło "O obrotach sfer niebieskich", także w naszym mieście znajduje się jedyne zachowane do dziś narzędzie badawcze wykonane ręką Kopernika - tablica astronomiczna.

Teraz w Olsztynie uruchomione zostanie inne urządzenie, związane z przestrzenią kosmiczną. W planetarium, które powstało na 500. urodziny Kopernika, będzie można korzystać z wagi planetarnej.

- Pomysł zrodził się w głowie głowie i dyrektora planetarium Jacka Szubiakowskiego podczas wyjazdu do miast partnerskich z wystawą dotyczącą Mikołaja Kopernika - wyjaśnia szef ratuszowej promocji, Krzysztof Otoliński.

W poprzednim roku pomysłem udało się zarazić Grzegorza Górskiego, dyrektora Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych. Wykonania urządzenia podjęli się wspólnie nauczyciel Marcin Daniszewski uczeń tej szkoły Sebastian Górski.

- Waga jest urządzeniem multimedialnym o maksymalnym obciążeniu do trzech ton - wyjaśnia dyrektor Jacek Szubiakowski. - Stając na takiej wadze, wybierając konkretną planetę, pokaże się nam na ekranie m.in.  informacja o naszym ciężarze na Ziemi i właśnie na tej planecie, a także podstawowe informacje o niej.

To pierwsza taka trójstronna współpraca. Planetarium zyskuje atrakcyjne urządzenie, które urozmaici czas oczekiwania na seans, poza tym promowane jest szkolnictwo zawodowe.

Co ważne - choć to pierwsze urządzenie powstałe przy okazji takiej kooperacji, ale nie ostatnie. Kolejne mają być oddawane do użytku podczas następnych obchodów urodzin Mikołaja Kopernika.

<- Wstecz do: Archiwum