Zaangażowanie oraz działalność, która szczególny sposób przyczynia się do lepszej ochrony praw i interesów konsumentów – właśnie za to została wyróżniona olsztyńska rzeczniczka praw konsumentów.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów docenił także aktywną współpracę Jadwigi Urbańskiej ze środowiskiem konsumenckim w regionie. Wyróżnienie zostało przyznane podczas konferencji, która odbyła się 13 marca w Warszawie. A to wszystko tuż przed Światowym Dniem Konsumenta.
Z tej okazji zapraszamy do lektury z laureatką nagrody.
Czym jest dla Pani wyróżnienie prezesa UOKiK?
Wyróżnienie Prezesa UOKIK jest kolejnym w ostatnim okresie docenieniem pracy Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Olsztynie więc to bardzo cieszy i motywuje.
Rzecznicy konsumentów nie mają łatwo w pracy. Często konsumenci mając mylne wyobrażenie o instytucji Rzecznika Konsumentów i oczekują podjęcia władczych działań. Takich uprawnień Rzecznik Konsumentów nie posiada.
Co sprawia Pani w pracy Rzecznika Konsumentów największą satysfakcję?
Największą satysfakcją w pracy Rzecznika Konsumentów i jego współpracowników jest okazanie przez konsumenta nieskrywanego zadowolenia i podziękowanie za uzyskaną pomoc w rozwiązaniu jego problemu. To dla nas bardzo ważne i motywujące.
Konsument niejednokrotnie oczekuje podjęcia działań tu i teraz. W przypadku, gdy interes prawny konsumenta zostaje naruszony rzecznicy dążą do osiągnięcia porozumienia z przedsiębiorcą aby zminimalizować postępowania procesowe. I to się sprawdza, gdyż w większości przypadków sprawy kończą się pomyślnie dla konsumenta. W tym miejscu trzeba dostrzec pozytywną postawę przedsiębiorcy który po zapoznaniu się ze stanem prawnym sprawy (przedstawionym przez rzecznika) weryfikuje swoje stanowisko i skłania się do zmiany stanowiska. To wszystkim zainteresowanym stronom przynosi pozytywne korzyści.
W tym roku przypada 20-lecia istnienia instytucji rzecznika konsumentów. Czy ochrona praw konsumentów jest teraz trudniejszą pracą, niż kilka-kilkanaście lat temu? Na czym polega różnica?
Ochrona praw konsumentów wciąż ewoluuje i z perspektywy europejskiej wyraźnie widać, że będzie to nadal postępować. Różnorodność i stopień skomplikowania problemów jest jedną z przyczyn tych zmian. I to jest oczywiste. Coraz bardziej krystalizuje się porównanie rzecznika konsumentów do lekarza pierwszego kontaktu, który może pomóc, ale w przypadku bardziej skomplikowanych spraw może odesłać do specjalisty np. Rzecznika Finansowego. Do naszego biura każdego dnia zgłaszają się konsumenci potrzebujący pomocy np. w napisaniu pisma którego termin skierowania do drugiej strony upływa w dniu przyjścia do rzecznika. Taka pomoc byłaby niemożliwa gdyby rzecznik podejmował się skomplikowanych i bardzo czasochłonnych spraw.
Jak wiele spraw rocznie obsługuje Pani biuro i czego najczęściej dotyczą?
W minionym roku odnotowaliśmy 3 tysiące spraw. Osoby zgłaszające się o pomoc to w większości seniorzy. To szczególnie trudne sprawy, bo nie zawsze seniorzy dobrze rozumieją swój problem i konsekwencje, jakie są związane np. z podpisaniem umowy. Dużym problemem są zawierane przez telefon lub w mieszkaniu konsumenta umowy dotyczące dostarczania energii elektrycznej, usług telekomunikacyjnych lub zakup na prezentacjach zestawu naczyń i urządzeń „rzekomo” leczniczych. Staramy się organizować spotkania z seniorami aby informować o istniejących zagrożeniach i omawiać przeciwdziałania jakie powinny nam towarzyszyć w takich sytuacjach. Skala wymuszeń zawarcia przez seniora niekorzystnych umów jest na tyle duża że do edukacji seniorów włączyły się organy policji. W ramach prewencyjnych działań Komenda Miejskiej Policji w Olsztynie od kilku lat organizuje spotkania z seniorami z Olsztyna i naszego powiatu przekazując wiedzę nt. przeciwdziałania patologii, w tym wyłudzeniom. W ramach współpracy w spotkaniach uczestniczy również Miejski Rzecznik Konsumentów.
Jaką najdziwniejszą albo najbardziej skomplikowaną sprawą zajmowała się Pani w karierze?
Dość skomplikowaną sprawą są nie rozstrzygnięte od 2015 roku pozwy grupowe.
Jeden dotyczy indeksacji do waluty obcej kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości mieszkaniowych.
Drugi dotyczy ubezpieczenia niskiego wkładu własnego na zakup nieruchomości mieszkaniowej z udziałem kredytu
Na koniec przypomnijmy z jakimi problemami olsztynianie mogą zgłaszać się do Miejskiego Rzecznika Konsumentów i w jaki sposób się skontaktować?
Mieszkańcy Olsztyna mogą zwracać się do Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów w sprawach reklamacji towarów i usług zakupionych dla potrzeb nie związanych z prowadzona działalnością gospodarczą lub zawodową.
<- Wstecz do: Archiwum