Choć jest wyjątkową, historyczną krainą, wielu nie odróżnia jej od Mazur. Od lat trwają starania o przywrócenie Warmii należytego miejsca w świadomości mieszkańców.
Ma charakterystyczny, zbliżony do trójkąta kształt. Jej granice przebiegają w pobliżu Braniewa, Bartoszyc, Reszla, Biskupca, Pasymia, Olsztynka, Gietrzwałdu Ornety i Fromborka. To co najbardziej wyróżnia Warmię to przyroda i unikatowe budowle - kościoły, zamki, kapliczki, domy z czerwonej cegły. I to co niezwykle ważne - to właśnie na Warmii większość swego życia spędził Mikołaj Kopernik.
Choć region jest wyjątkowy ze względu na swą historię i kulturę, jest często mylony z Mazurami nie tylko przez turystów, ale i przez samych mieszkańców. Dlatego wiele organizacji zajmuje się aktywnościami na rzecz przywrócenia wiedzy o Warmii.
- Nasze działania zmierzają w kierunku odwrócenia tego postępującego procesu - informują działacze
"Domu Warmińskiego"
. - Dążymy do "rewitalizacji" pojęcia "Warmia" w oparciu o bogatą tradycję historyczną regionu i współczesne olbrzymie możliwości w zakresie turystyki, które Warmia ma do zaoferowania przybywającym na jej ziemie turystom.Stowarzyszenie zorganizowało warsztaty zatytułowane "Warmia i warmińskość - historia, tradycja i gwara". Pierwsza odsłona już za nami, ale pozostały jeszcze trzy spotkania: 22 maja w Blankach, 29 maja w Dywitach oraz 5 czerwca w Ornecie. Podczas warsztatów przekazywane są najważniejsze informacje o regionie jego historii i wpływach, można wysłuchać gawędy o gwarze. Spotkania prowadzą historyk i regionalista Izabela Lewandowska oraz rodowity Warmiak, znawca gwary warmińskiej Edward Cyfus.
Aby zapisać się do udziału w warsztatach wystarczy skontaktować się z organizatorem: tel. 89 767 79 43, e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
.<- Wstecz do: Archiwum