
Przedstawiciele niemieckiego stowarzyszenia Caritas i politycy samorządowi z powiatu Osnabrück i okolicznych rejonów Dolnej Saksonii kontynuując wieloletnią tradycję odwiedzili po raz kolejny powiat olsztyński.
W dniach 29.05.2019-02.06.2019 grupa z naszego partnerskiego powiatu w towarzystwie wikariusza generalnego Biskupstwa Osnabrück Theo Paula, sekretarza stanu Dolnej Saksonii w Ministerstwie Cyfryzacji Stefana Muhle oraz wicestarostów Christiane Rottmann i Bärbel Rosensträter przebywała w powiecie olsztyńskim.
Obecna wizyta przyniosła nie lada niespodziankę: w darze dla Powiatu Olsztyńskiego goście przywieźli ze sobą karetkę. Używany, ale w pełni sprawny pojazd, ufundowany po połowie przez niemiecki Caritas i przez Powiat Osnabrück, jest efektem rozmów prowadzonych przez starostę Andrzeja Abako i radnych naszego powiatu z przedstawicielami powiatu Osnabrück i dyrektorem tamtejszego Caritasu Franzem Lothem na początku maja tego roku.
Przekazanie karetki nie było jednak jedynym punktem programu. Wizyta miała charakter roboczo-krajoznawczy. Naszym przyjaciołom zależało na wymianie doświadczeń na temat cyfryzacji i sposobu funkcjonowania określonych rozwiązań w szkołach. Ewa Orłowska, dyrektor Zespołu Szkół im. K. C. Mrongowiusza w Olsztynku, udzieliła przy wsparciu swoich pracowników odpowiedzi na wszelkie pytania nurtujące gości. Niemcy mogli zobaczyć, jak dziennik elektroniczny Librus i inne narzędzia wykorzystywane są w praktyce, również podczas lekcji.
Drugim „technicznym” tematem przewodnim rozmów był zrównoważony rozwój i wykorzystanie energii odnawialnych na Warmii i Mazurach. Prezentacja instalacji spółki Fotowoltaika, mieszczącej się na lądowisku w Gryźlinach, w oprawie faktów przedstawionych przez prezesa Radosława Nowosielskiego oraz specjalistę ds. energii z Warmińsko-Mazurskiej Agencji Energetycznej Łukasza Przybylskiego stanowiła punkt wyjściowy do bardzo interesującej dyskusji.
Również samo lądowisko spotkało się z żywym zainteresowaniem uczestników spotkania – wobec wzrostu liczby inwestycji zagranicznych i krajowych oraz dalszego rozwoju turystyki w regionie podkreślano coraz większe znaczenie małych regionalnych portów lotniczych, szczególnie na potrzeby lotów biznesowych i indywidualnych.
– Cieszymy się bardzo, że turyści i inwestorzy dostrzegają już możliwości infrastruktury lotniczej w regionie – mówi starosta olsztyński Andrzej Abako. – Mniejsze lotniska jak to w Gryźlinach często są mniej znane, dlatego przy każdej sposobności Powiat stara się rozpowszechniać wiedzę o istnieniu takiej infrastruktury wśród wszystkich odwiedzających nas gości, zwłaszcza że Gryźliny – obok Szyman – są jedynym wyposażonym w stację paliw lądowiskiem w regionie. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości lądowisko to będzie równie intensywnie użytkowane jak lotnisko w Damme, które mogliśmy oglądać u naszych przyjaciół w powiecie Osnabrück.
Kwestie natury gospodarczej zgłębiano także podczas zwiedzania firm Jutrzenka i Jaworski w Dobrym Mieście. Jednak poza tematami technicznymi goście poświęcili też czas na spotkania z przedstawicielami polskiego Caritasu i odwiedziny w placówkach społeczno-rehabilitacyjnych oraz rozmowy z mieszkańcami powiatu. Podczas całego pobytu towarzyszyło im motto forum dyskusyjnego zorganizowanego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim: „Polska i Niemcy po wyborach europejskich”, w kanon którego wpisało się też spotkanie ze stowarzyszeniem „Wspólnota Kulturowa Borussia” i pisarzem miejskim Marcelem Krügerem w Domu Mendelsohna w Olsztynie.