Każdy posiadacz ciągnika doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak kluczowy jest dobór wszelkiego rodzaju części zamiennych i akcesoriów w momencie, kiedy niezbędna jest ich wymiana. Dobór odpowiednich elementów jest kluczowy dla prawidłowej pracy maszyny, a także efektywności wykonywanych na co dzień zadań. Jednym z tych najważniejszych elementów jest bez wątpienia opona do traktora, która musi posiadać odpowiednią budowę i parametry. Oto 5 odpowiedzi na najważniejsze pytania, dzięki którym dowiesz się co wybrać!

Opona do traktora – 5 najważniejszych pytań i odpowiedzi

Opona do traktora – wszystko co warto wiedzieć!

  1. Czym różni się opona diagonalna od radialnej?

Ogromne znaczenie ma przede wszystkim to, jaką budowę ma

opona – traktor

będzie dzięki temu poruszał się po powierzchni prawidłowo i pozwoli Ci na prowadzenie efektywnych działań w różnych warunkach. Podstawowy podział ogumienia to ten na opony diagonalne i radialne, które różnią się właśnie budową.

W oponach diagonalnych zastosowano wielowarstwową budowę osnowy, w związku z czym są one bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wymagają jednak wysokiego ciśnienia, w związku z czym bardzo często nie sprawdzają się w pracach rolniczych i częściej wykorzystywane są w pracach leśnych oraz budownictwie. W związku z tym bardzo często zastępowane są przez radialne opony do ciągników, które zapewniają dobrą przyczepność, równomierne rozłożenie sił na podłoże i mniejsze zużycie paliwa – sprawdzają się przy tym w pracach rolniczych.

  1. Jak odczytywać oznaczenia na oponach?

Rozmiary opon rolniczych mają znaczenie – bez ich odpowiedniego dopasowania do ciągnika nie będziesz mógł z nich skorzystać. Kluczową rolę odgrywają tutaj oznaczenia na oponach, które tak naprawdę powiedzą Ci o nich wszystko, co powinieneś wiedzieć. Jak je odczytać?

Oznaczenie wygląda zwykle tak: 450/70R28 – jest to bardzo enigmatyczne, jednak – jak pokazuje praktyka – odpowiednie odczytanie poszczególnych wartości jest bardzo łatwe i z pewnością nie sprawi Ci problemów. W tym wypadku:

  • 450 to szerokość przekroju opony, mierzona w milimetrach,

  • 70 to profil opony,

  • R, czyli opona radialna (D to diagonalna),

  • 28 to średnica osadzenia na feldze, mierzona w calach.

Proste, prawda? A bardzo pomocne w wyborze odpowiedniego ogumienia do ciągnika.

  1. Opona wysoko-, czy niskociśnieniowa?

Kolejny podział opon do traktorów to ten na wysoko- i niskociśnieniowe. Te pierwsze przeznaczone są do maszyn o dużych wymiarach, a ich podstawowym atutem jest to, że doskonale minimalizują wszelkie wibracje w kabinie, dzięki czemu pojazdem kieruje się o wiele bardziej komfortowo. Opony niskociśnieniowe z kolei stosowane są częściej – w mniejszych i średnich traktorach, dzięki czemu można wykorzystywać je do różnych prac w rolnictwie.

  1. Czy warto kupować używane opony do ciągników?

Wielu właścicieli ciągników stawia na opony używane – przede wszystkim w celu zaoszczędzenia kilku złotych. Niestety, jest to bardzo ryzykowne, ponieważ nigdy nie masz pewności co do tego, jak zużyta jest taka opona i czy będzie przez długi czas sprawdzać się w przeprowadzanych przez Ciebie pracach. Dlatego też dużo pewniejszą i korzystną z punktu widzenia finansowego, jest inwestycja w nowe opony do traktora – dzięki nim masz pewność, że posłużą Ci długo i pozwolą w komforcie oraz bezpieczeństwie realizować codzienne zadania.

  1. Gdzie najlepiej kupować opony do traktora?

Przede wszystkim w sprawdzonym sklepie o dobrych opiniach. Te możesz sprawdzić zarówno w Google, jak i w mediach społecznościowych. Postaw na takiego dostawcę opon ciągnikowych, który zapewnia ogumienie najlepszych producentów i którego specjaliści doradzą Ci wybór odpowiednich produktów. W ten sposób zaopatrzysz się w opony rolnicze „szyte” na miarę i sprawdzające się do prac, jakie wykonujesz na co dzień.