Wielu przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą prędzej czy później trafia na oferty pożyczek dla firm. Często pożyczki są kołem ratunkowym dla właścicieli, na przykład w sytuacji, gdy zachodzi potrzeba utrzymania płynności finansowej firmy. Wsparcie finansowe w postaci pożyczki bankowej zwykle dotyczy niewysokich kwot, szczególnie w przypadku małych i nowych firm.

Instytucje finansowe zwyczajnie boją się udzielać dużego wsparcia finansowego przedsiębiorcom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem, również ze względu na ograniczone możliwości obliczenia zdolności kredytowej dla firm o krótkim stażu na rynku. Mimo, iż przedsiębiorcom trudniej starać się o wsparcie instytucji bankowych niż osobom zatrudnionym na etacie, to jednak wiele banków otwiera furtkę właścicielom firm w postaci możliwości udzielenia tak zwanych pożyczek hipotecznych.

Pożyczki z zabezpieczeniem – jak to działa?

Należy zaznaczyć, że pożyczki hipoteczne to nie to samo, co kredyty hipoteczne. Zasadniczą różnicą jest możliwość wykorzystania udzielonych przez bank pieniędzy. W przypadku pożyczki hipotecznej uzyskane środki przedsiębiorca może przeznaczyć na dowolny cel, natomiast kredyt hipoteczny jest nakierowany na sfinansowane konkretnej inwestycji i często pieniądze trafiają nie do samego kredytobiorcy, ale bezpośrednio na zadeklarowany we wniosku kredytowym konkretny cel.

W przypadku pożyczki hipotecznej nie ma znaczenia, czy uzyskane środki przeznaczymy na rozwinięcie działalności, modernizację urządzeń, czy spłatę innych zobowiązań finansowych firmy. Natomiast w przypadku kredytu hipotecznego – bank ma prawo i obowiązek wiedzieć o konkretnym przeznaczeniu udzielonych przedsiębiorcy środków finansowych.

Pożyczki hipoteczne dla nowych przedsiębiorców

Pożyczki dla firm z zabezpieczeniem w postaci hipoteki są o tyle kuszące, iż pozwalają na uzyskanie wysokich sum pieniędzy, od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych, co w przypadku startujących przedsiębiorców jest szczególnie ważne – to istotny zastrzyk gotówki na start firmy. Instytucje finansowe udzielające pożyczki hipotecznej ustanawiają zabezpieczenie w postaci hipoteki na nieruchomość, której właścicielem jest pożyczkobiorca.

Nieruchomością może być dom, mieszkanie lub działka. Pożyczkodawca, czyli bank, ustanawiając hipotekę staje się właścicielem nieruchomości pożyczkobiorcy w przypadku, gdy zobowiązanie nie zostanie spłacone w terminie, a roszczenia banku nie zostaną w całości zaspokojone.

Choć pożyczki hipoteczne to kusząca propozycja na uzyskanie większej gotówki dla firmy, to jednak warto najpierw skrupulatnie przeanalizować wszystkie za i przeciw przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy. Z jednej strony pożyczka hipoteczna dla firm to sposób na podreperowanie lub nawet uratowanie kulejących finansów firmy, z drugiej strony jednak możemy wiele stracić decydując się pochopnie na podjęcie ryzyka związanego z ewentualną utratą nieruchomości.

Pożyczka hipoteczna dla firm