Przedszkole jest bardzo ważnym miejscem dla naszych dzieci. To tutaj nasze dzieci uczą się podstaw prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.
Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna Warszawa
to subdyscyplina pedagogiki, która opracowuje właściwe i najlepsze programy do nauczania dzieci.Dlaczego program nauczania w przedszkolu jest tak ważny?
Program nauczania w przedszkolu jako swoje główne założenie ma naukę przez zabawę. Nauczyciel przedszkolny musi proponować dzieciom ze swojej grupy takie formy nauki, które nie tylko zainteresują grupkę dzieci o różnych charakterach, stanach emocjonalnych i upodobaniach, Jednocześnie proponowane przez nauczyciela zajęcia muszą być dostosowane do dzieci, a także spełniać wymogi programu nauczania.
Program dydaktyczno - wychowawczy – założenia
Program dydaktyczno - wychowawczy dla dzieci w wieku przedszkolnym zawiera szereg wytycznych jakie musza spełniać zajęcia dydaktyczno- wychowawcze. Program zakłada, że dziecko podczas nauki w przedszkolu nauczy się i przyswoi następujące umiejętności:
-
Umiejętności społeczne
-
Czynności samoobsługowe
-
Rozwój mowy
-
Czynności intelektualne stosowane w rozumieniu siebie i otoczenia
-
Wychowanie zdrowotne
-
Dbałość o bezpieczeństwo
-
Wychowanie przez sztukę- dziecko widzem i aktorem
-
Wychowanie przez sztukę- muzyka
-
Wychowanie przez sztukę- formy plastyczne
-
Rozwój umysłowy poprzez zabawy konstrukcyjne, zainteresowania techniczne
-
Zjawiska atmosferyczne i unikanie zagrożeń
-
Poszanowanie roślin i zwierząt
-
Rozwój intelektualny z edukacją matematyczną
-
Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania
-
Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne
Jednocześnie nie zapominajmy o tym, że nauczyciele mają prawo dokonać modyfikacji programu nauczania w taki sposób, aby proponowane dzieciom zięcia były dostosowane do indywidualnych potrzeb dzieci.

Jak wygląda program nauczania dla przedszkolaków?
W przedszkolu zajęcia dydaktyczne zajmują mniej więcej 1/5 pobytu dziecka w przedszkolu na przestrzeni tygodnia (pięć dni). Dodatkowo, dzieci mają czas i możliwość rozwoju na zajęciach różnego typu:
-
Ćwiczenia indywidualne
-
Zajęcia wyrównawcze
Dzięki uczęszczaniu do przedszkola dzieci uczą się wielu ważnych rzeczy takich jak:
-
Samodzielność
-
Kreatywność
-
Umiejętności wyrażania swoich potrzeb
-
Podstaw czytania i pisania
Jakie mogą być tematy zajęć w przedszkolach naszych dzieci?
Program nauczania w przedszkolu związany jest zwukle z konkretną tematyką. Na przykład: w okresie jesiennym tematy kompleksowe dotyczą tej właśnie pory roku, zmian zachodzących w przyrodzie itp.
Jednak to nie oznacza, że temat jest bardzo wąski, a jedynie pora roku jest punktem wyjścia do głębszych rozważni i ćwiczeń.
Nauczyciele przedszkolni mają za zadanie w ramach jednego większego tematu przeprowadzić zajęcia uwzględniające wszystkie obszary podstawy programowej w obrębie danego tematu. Po to, aby rozwijać równocześnie wszystkie wymagane w podstawie umiejętności.
Tryb organizacji zajęć w przedszkolu
Zajęcia dydaktyczne musza przeplatać się z zabawami ruchowymi. Po to, by nie obciążać dziecka z bardzo. Związane jest to z faktem, że małe dzieci skupiają uwagę i koncentrują się na krótki okres. Dzieci bowiem potrafią skupić się jedynie na około piętnaście do dwudziestu minut. Po czasie skupienia musi nastąpić przerwa. Nie zapominajmy, że ruch dla dziecka też jest bardzo istotny.