Wiele osób sądzi, że w regionie łódzkim nie ma co robić, oraz ze w Łodzi i okolicach brak jest jakichkolwiek atrakcji turystycznych. Jest to błędne myślenie, zaś

weekend w Łodzi

, może nam dostarczyć wiele niezapomnianych wrażeń i wspomnień na długie lata. Komu przychodzi na myśl, że w łódzkim znajdują się białe lwy? Kto słyszał, że to właśnie tutaj znajduje się geometryczny środek Polski i diabeł Boruta pilnujący skarbu? Jeśli nie wiedzieliście o tych faktach, to jest to znak, że Łódź to ciekawe miejsce w Polsce, które na pewno warto odwiedzić. Co warto zobaczyć w Łodzi? Czytaj dalej, a na pewno dasz się skusić na wyjazd do Łodzi na weekend.

Ulica Piotrkowska- sercem Łodzi

Wielu osobom, miasto Łódź kojarzy się z obdrapanymi kamienicami, upadkiem przemysłu włókienniczego lub „Ziemią obiecaną” autorstwa Władysława Reymonta. I rzeczywiście- taki charakter miasta możemy odnaleźć w zabytkowych kamienicach na ulicy Piotrkowskiej 43, czyli „Pod Kasztanami” lub przy Piotrkowskiej 86, co też łodzianie nazywają „Pod Gutenbergiem”. Mieszkańcy bardzo często postarzają zwrot „Łódź moje miasto”, co oznacza, że bardzo się z nim utożsamiają i naprawdę je uwielbiają, co można zauważyć po tłumach ludzi krzątających się po ulicy Piotrkowskiej i bawiących się na ulicach miasta. Piotrkowska to nie tylko frontowa część budynków, ale i perełki skryte w podwórzach kamienic, ukrywające się przed ciekawskim wzrokiem. Jedna z nich to Pasaż Róży w którym znajdują się kamienice pokryte lustrzaną mozaiką, układającą się miejscami w kształty róż.

Łódzkie – dobre miejsce na weekend

OFF Piotrkowska

Jeśli weekend w Łodzi, to tylko na Off’ie. Jest to obecnie najpopularniejsze i najmodniejsze miejsce w centrum miasta. OFF Piotrkowska to stara fabryka Ramischa, która znajduje się w podwórzu. Znajdują się tam puby, restauracje i kawiarnie, które zawsze są pełne gości. Warto zauważyć, że w 2014 roku OFF zwyciężył w plebiscycie „National Geographic”na najpiękniejsze miejsce w kraju. Jeśli szukamy ciekawych wydarzeń weekendowych w Łodzi, to zajrzyjmy na OFF’a.

Idąc dalej ulicą Piotrkowską

Na ulicy Piotrkowskiej, warto jest zobaczyć Białą Fabrykę, która została wybudowana w XIX wieku. Wyróżnia się ona na tle innych fabryk tym, że powstała wcześniej i pod kątem architektonicznym nawiązuje do klasycyzmu. Obecnie znajduje się w niej Muzeum Włókiennictwa. Niedaleko Białej Fabryki znajduje się skansen, w którym są drewniane budynki, przypominające wspomnianą „Ziemię obiecaną”. W skansenie znajdziemy również jeden z pomników szlaku nazwanego „Bajkową Łodzią”. Jest to pomnik trzech Misiów, nawiązujący do bajki wyprodukowanej przez łódzkie studio filmów animowanych Se-Ma-For. W innych częściach miasta, także można znaleźć pomniki innych bohaterów bajek. Idąc dalej ulicą Piotrkowską, odnajdziemy niektóre z 30 murali, znajdujących się na ścianach łódzkich budynków. Kontynuując podróż w stronę Manufaktury, napotkamy jeden z najbardziej efektownych budynków Łodzi, jakim jest pałac Izraela K. Poznańskiego. Jest to jednocześnie siedziba Muzeum Miasta Łodzi. Przy pałacu znajduje się dawne imperium przemysłowe Poznańskiego, które w czasach swej świetności produkowało tkaniny bawełniane. Obecnie zostało ono przekształcone w Galerię Handlową, zwaną Manufakturą. W znajdującym się tutaj Muzeum Fabryki, można poznać dzieje rodziny Poznańskich, rozwój ich przemysłowej fortuny i zakładów, technikę produkcji tkanin, oraz codzienną pracę robotników w minionych czasach.

Atrakcje i możliwości turystyczne, oraz rozrywkowe, jakie zapewnia region łódzki, to niewątpliwie doskonałe miejsce na aktywnie spędzony weekend w Łodzi.