Znajdując się w trudnej sytuacji z pewnością każdy z nas zastanawiał się nad wyborem radcy prawnego, adwokata lub prawnika. Dokonując świadomego wyboru trafiamy do

adwokat trójmiasto

z przeświadczeniem, że dokonaliśmy dobrego wyboru. Tak naprawdę nie zastanawiamy się czym różnią się te zawody, a warto w tym miejscu trochę wyjaśnić, aby ugruntować się w pozycji właściwego wyboru.

Słyszeliśmy wiele razy – adwokat, radca prawny, prawnik, mecenas. Każdy z tych tytułów kojarzy się nam zapewne z pomocą prawną. Dość często błędnym pomyślunkiem jest to, że radca prawny jest powszechniejszym zawodem, a więc mniej prestiżowym. Prawda jest jednak taka, że aby uzyskać tytuł radcy prawnego lub adwokata należy ukończyć 5-letnie studia prawnicze lub 3-letnią aplikację radcowską albo adwokacką. Są te studia prowadzone przez samorządy zawodowe. Na końcu tego nauczania następuje egzamin zawodowy, który jest przeprowadzany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Po takim egzaminie następuje wpis na listę adwokatów lub radców prawnych. Trzeba pamiętać, że oba te tytuły są sobie równoważne. Tak więc korzystając z usług adwokata w trójmieście czy też z usług radcy prawnego mamy równoznaczną pewność, że podjęliśmy decyzję o wyborze najlepszej jakości usług prawnych. Bo jak dowiedzieliśmy się powyżej są to zawody, które posiadają ten sam poziom prestiżu.

Pozostała kwestia wyjaśnienia znaczenia słów prawnik trójmiasto oraz mecenas. Co ciekawe określenie prawnik jest pojęciem bardzo ogólnym i może dotyczyć wielu zawodów. Zgodnie z definicją ogólną jest to osoba pełniąca zawód związany z prawem oraz posiadająca wykształcenie prawnicze. Tak więc do grona tych osób na pewno musimy zaliczyć adwokatów, sędziów, notariuszy i inne zawody bezpośrednio związane ze służbą prawu. Natomiast określeniem mecenas tytułuje się osoby posiadające wykształcenie prawnicze i jest to jedynie tytuł grzecznościowy, nie ma odzwierciedlenia zawodowego. Jeśli więc usłyszysz ponownie tytułowanie kogoś słowami „mecenas” możesz być pewien, że to człowiek, który zasłużył sobie na taką rangę ze względu na dokonania, nie ze względu na dodatkowy zawód.

Poruszając się po mieście możemy dostrzec szyldy związane z różnymi usługami prawniczymi. Jeśli poszukamy dobrze w pamięci to zapewne przypomnimy sobie szyld z napisem „kancelaria prawna”, „usługi prawne”, „porady prawne” lub podobne. Warto zwrócić uwagę, że w takim miejscu usługi świadczyć mogą niekoniecznie osoby posiadające odpowiednie tytuły prawnicze. Szukając najwyższej jakości usług powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby w tytule szyldu znalazło się również słowo „adwokat”. Z uwagi na to, że prawników w trójmieście może być całe mnóstwo, ale nie każdy z nich jest adwokatem.

Warto też zaznaczyć i wspomnieć o czymś takim jak „konflikt interesów”. Adwokat, jak i radca prawny nie mogą świadczyć usług prawnych jeśli mogłoby to spowodować negatywne skutki dla samego klienta. W przypadku gdy klient nie ma pojęcia, że to on mógłby być oskarżonym i ponieść konsekwencje swojego czynu, adwokat może odmówić zagłębiania się w tą sprawę z zastrzeżeniem, że nie będzie on działał przeciwko klientowi. Dlatego też radcy prawni i adwokaci są ubezpieczeni od odpowiedzialności cywilnej. Jeśli wyrządzą szkody klientowi to mogą liczyć na to, że uzyskają odszkodowanie w ramach wpadnięcia w tarapaty lub w związku z innymi problemami z prawem. Jeśli nawet nasza sprawa zakończy się połowicznym powodzeniem, może okazać się, że nasz adwokat nie wykonał należycie swojego zawodu. W takim przypadku podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej wymierzanej przez samorządy zawodowe. Są to jednak skrajne przypadki.

Radca prawny czy adwokat?