Wiele osób obawia się, że leczenie zębów pod narkozą jest niebezpieczne. Niestety obawy często powodują rezygnację z leczenia, choć często tak naprawdę niepotrzebnie. Wiele mówi się o tym, że leki używane do znieczulenia ogólnego nie wpływają dobrze na nasze zdrowie, a samo leczenie niesie za sobą sporo powikłań. Jaka jest jednak prawda?
Leczenie pod narkozą a bezpieczeństwo
Prawda jest taka, że znieczulenie nigdy nie było i nigdy nie będzie obojętnie dla organizmu człowieka. Ma wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, ponieważ jest ich to główny punkt uchwytu. Prowadzone są badania doświadczalne, pokazujące że leczenie pod narkozą nie są bezpieczne przede wszystkim dla małych dzieci, u których ośrodkowy układ nerwowy nie został jeszcze w pełni rozwinięty, z tego też powodu nie przeprowadza się leczenia pod narkozą u dzieci. Leczenie pod narkozą jednak nie różni się praktycznie od zwykłych leków, bowiem w obu wypadkach mogą wystąpić działania uboczne czy też są jakieś przeciwwskazania i jest to w zupełności normalne. Jeśli chcemy zachować bezpieczeństwo, musimy także o wszystko w odpowiedni sposób zadbać.
Dobrym przykładem może być tutaj podanie złej wagi. Leczenie pod narkozą nie jest czasem odpowiednim na kłamstwa. Jeśli nie mamy pewności co do rzeczywistej liczby, wystarczy poprosić o zważenie, nie jest to przecież żaden problem. Dawka narkozy dobierana jest najczęściej na podstawie masy ciała, choć tak naprawdę mało kto o tym wie. Podanie błędnej wartości, wyższej niż w rzeczywistości często powoduje przedawkowanie antybiotyków oraz narkozy, a za to przedawkowanie doprowadza do obniżenia ciśnienia we krwi. Jeśli nastąpi spory spadek, może to odbić się na zdrowiu. Z kolei gdy podamy za niską wartość, ryzyko infekcji zostanie znacznie zwiększone. Mało osób tak naprawdę jest świadomym tego, jak bardzo może się na ich zdrowiu odbić podanie nieprawidłowej wagi. Stomatolog powinien jednak o tym informować. Przed zabiegiem podawana jest przez lekarza lista leków, których należy przerwać stosowanie przed zabiegiem. Są to m.in. leki przeciwbólowe, rozcieńczalniki krwi oraz suplementy, takie jak omega-3 i miłorząb dwuklapowy. Stosowanie tych leków przed zabiegiem może zwiększyć ryzyko nadmiernego krwawienia podczas operacji. Jeśli pacjent nie stosował się do instrukcji, powinien poinformować o tym lekarza, aby znaleźć jakieś rozwiązanie. Niestety najczęściej bywa tak, że ukrywamy wszelkie informacje, co w rezultacie ma jeszcze gorszy efekt. Leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym może wpłynąć na nasz organizm negatywnie, jeśli od dawna oraz często palimy papierosy. Należy zatem rozważyć rzucenie papierosów na miesiąc przed operacją. Jeśli nie jesteśmy w stanie, wystarczy nawet jeden dzień, aby zobaczyć poprawę czynności serca i płuc. Jeżeli będziemy jeść przed narkozą, możemy nabawić się problemów z oddychaniem. Podczas znieczulenia pacjent traci zdolność kaszlu oraz ochrony swoich dróg oddechowych przed wprowadzeniem treści żołądkowej do płuc. Tak naprawdę do od nas samych zależy, czy leczenie zostanie przeprowadzone w odpowiedni sposób. Oczywiście, na niektóre czynniki nie mamy wpływu, jednak jeśli odpowiednio o wszystko zadbamy, nie powinniśmy mieć żadnych problemów.