Wiele osób zastanawia się jak skutecznie obniżyć rachunki za prąd. Coraz częściej poleca się skorzystanie z fotowoltaiki na terenie Szczecina. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie nie obniża rachunków za prąd do zera. Ile wiec trzeba płacić? Tego dowiecie się w poniższym artykule!

 Opłaty za prąd przy używanej instalacji fotowoltaicznej

Jeżeli chcemy odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto zrozumieć z jakich elementów składa się cena prądu. Wypada też wiedzieć, jak wygląda wymiana energii czynnej pomiędzy instalacją fotowoltaiczną i energetyką.

Wydając pieniądze na prąd nie płacimy tylko za samą energię czynną. Na rachunki składają się też opłaty stałe, dodatki do energii czynnej oraz część opłat, które dotyczą prosumentów. Warto podzielić opłat na te związane z ilością zużytego prądu oraz te, związane z samym faktem podłączenia się do sieci energetycznej. Opłaty są najczęściej ustalane przez Urząd Regulacji Energetyki, jednak niektóre są ustalane przez poszczególnych dystrybutorów.

Opłaty stałe

Mając na uwadze opłaty stałe, nie płacisz za energię, a za strukturę, która tę energię dostarcza. Jest to między innymi koszt utrzymania linii energetycznych czy transformatorów. Nie zależą one od ilości pobieranej mocy. Płacisz tyle samo nawet wtedy, gdy produkujesz o wiele więcej prądu niż zużywasz. Do opłat stałych zaliczamy między innymi składnik stały stawki sieciowej. Jest on związany z kosztami utrzymania i rozwoju sieci elektroenergetycznych.

Opłata przejściowa jest związana z kosztami likwidacji kontraktów długoterminowych. Abonament natomiast jest opłatą sprzedawcy prądu. Nie jest ona zatwierdzana urzędowo. Najczęściej wiąże się z kosztami spisania licznika.

Dodatki do energii czynnej

Są to wszystkie dodatkowe koszty, których wysokość jest zależna od tego, ile pobieramy energii elektrycznej. Do tych kosztów zaliczamy składnik zmienny stawki sieciowej, który jest związany z kosztem dystrybucji energii elektrycznej. Warto również wspomnieć o stawce jakościowej, która związana jest z kosztami utrzymania odpowiednich parametrów energii. Do tych opłat zaliczamy też opłaty OZE oraz akcyzę.

Sprzedaż energii jest również obłożona podatkiem VAT równym 23%.

Rachunku za prąd w przypadku mniejszej mocy instalacji od zapotrzebowania

Jeżeli będziesz posiadał instalację, któa nie pokrywa w pełni zapotrzebowania potrzeb, będziesz musiał również płacić rachunki za prąd. Oczywiście może to być zamierzone, jednak istnieje wiele gospodarstw, gdzie wynika to z błędnych obliczeń i wzrostu zapotrzebowania.

Warto pamiętać o tym, że panele fotowoltaiczne z czasem tracą swoją wydajność. Najczęściej po 25 latach pracują one z mocą równą 80% mocy początkowej. Może się więc okazać, że instalacja, która na początku zaspokajała potrzeby całego domu, może po czasie być niewystarczająca.

Zdarza się też tak, że rodzina się powiększa. Każdy chce mieć swój własny komputer czy telewizor. Dodatkowo ceny gazu rosną, a dom po czasie przestawia się na ogrzewanie elektryczne. Takie zjawiska sprawiają, że zapotrzebowanie na prąd się zwiększa. Będziemy więc zmuszeni do zapłaty za dodatkowe kWh. Dobrym rozwiązaniem może być więc postawienie instalacji na wyrost. Niektórzy specjalnie inwestują w instalację, która nie pokrywa potrzeb całości budynku. Zwykle dzieje się to z powodu małego budżetu lub dostępnego miejsca.