Niemal dwa tysiące osób wzięło udział w badaniu poświęconym biletowi aglomeracyjnemu. Teraz czas na przeanalizowanie wyników i kontynuowanie prac nad przygotowaniem specjalnego opracowania.
Powstający dokument ma odpowiedzieć na szereg pytań, związanych z wprowadzeniem biletu, który obowiązywałby na terenie Olsztyna i ościennych gmin. Dzięki temu podróżni nie musieliby martwić się kupnem różnych przejazdówek u różnych przewoźników.
Autorzy opracowania mają wskazać uwarunkowania wprowadzenia biletu aglomeracyjnego na transport zbiorowy oraz tego, w jaki sposób miałby funkcjonować taki bilet. To przede wszystkim kwestie związane z jego zarządzaniem i finansowaniem.
Jednym z fundamentów prac była specjalna ankieta, skierowana do użytkowników transportu zbiorowego. Autorzy pytali m.in. o rodzaje biletów, z jakich korzystają podróżni, w jakiej formie - karta miejska, bilet papierowy, na karcie płatniczej czy w aplikacji mobilnej - oraz w jakich środkach transportu korzystaliby ze wspólnego biletu.
Wypełnionych zostało 1970 ankiet. Znakomita większość - 1168 - to głosy oddane przez mieszkańców Olsztyna. Pozostali uczestnicy badania to mieszkańcy gmin: Barczewo (128 wypełnionych ankiet), Dywity (140), Gietrzwałd (73), Jonkowo (194), Purda (66), Stawiguda (138) oraz spoza Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (63).
Powróć do archiwum