Odzież robocza i odzież ochronna - czym się różnią?
Odzież robocza i odzież ochronna to dwa pojęcia, których stosowanie określają przepisy BHP. Pomimo podobieństwa nazewnictwa, ich przeznaczenie różni się od siebie. W obu przypadkach odzież powinien zapewnić pracownikowi pracodawca.
Odzież robocza - jak również obuwie i inne akcesoria tego typu - są przede wszystkim strojem przeznaczonym do wykonywania określonych obowiązków. Ich noszenie określa się raczej wymogami sanitarnymi i higienicznymi, niż względami bezpieczeństwa. Jeśli natomiast stanowisko pracy wymaga kontaktu z ryzykownymi czynnikami zewnętrznymi, wówczas wymagane jest zastosowanie odzieży ochronnej. Taka odzież ma za zadanie chronić pracownika na miejscu pracy. W zależności od sytuacji, zagrożenie może mieć charakter np. termiczny, chemiczny lub biologiczny.
Odzież robocza - wygodny i higieniczny uniform do pracy
Zadaniem odzieży roboczej jest ochrona przez zabrudzeniami oraz umożliwienie komfortowego wykonywania obowiązków. To charakter pracy określa, jaka powinna być. Często wykonana jest z dobrej jakości bawełny lub bawełny z domieszkami - w zależności od przeznaczenia. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie tkanin o właściwościach olejoodpornych lub wodoodpornych.
Ze względu na to, że odzież robocza jest użytkowana każdego dnia przez wiele godzin, powinien to być materiał pozwalający na zachowanie przewiewności i wygody , a jednocześnie - czystości i higieny. Powinien być też wytrzymały i niepodatny na uszkodzenia.
W jakich branżach wykorzystuje się odzież roboczą? M.in. w mechanice samochodowej, medycynie, gastronomii, budowlance, ogrodnictwie. Używana jest również w zakładach przemysłowych. Zaliczają się do niej m.in. funkcjonalne spodnie robocze dla mechaników, fartuchy gastronomiczne, fartuchy lekarskie oraz uniformy różnego rodzaju.
Odzież roboczą znajdziesz na stronie https://www.bhpnawigator.com.pl/ - dowiedz się więcej i sprawdź, jakie rodzaje odzieży ochronnej są dostępne.
Odzież ochronna - w trosce o bezpieczeństwo pracownika
Niektóre branże wymagają zastosowania specjalistycznego wyposażenia, tj. odzieży ochronnej. W przeciwieństwie do odzieży roboczej, musi ona być oznaczona odpowiednimi certyfikatami. Często wykonana jest ze specjalistycznych materiałów, które muszą spełniać określone zadanie. Odzież ochronna służy ochronie zdrowia, a nawet życia pracownika. Artykuły BHP z tej kategorii mają minimalizować ryzyko zagrożenia, wynikające z ekspozycji na niebezpieczne czynniki na stanowisku pracy.
W tym zakresie należy posłużyć się regulacjami BHP, aczkolwiek pewne założenia są oczywiste. Z odzieży ochronnej powinny korzystać osoby narażone na kontakt z wszelkimi substancjami żrącymi lub ogniem. Przed skrajnymi temperaturami oraz środkami chemicznymi i biologicznymi chronią odpowiednie kombinezony i inne elementy wyposażenia. W przypadku temperatury nie musi to być ogień i gorąco - również długotrwałe przebywanie w zimnie może być niebezpieczne dla zdrowia.
Odzież ochronną stosuje się również w przypadku prac w zmiennych warunkach atmosferycznych , o ile istnieje ryzyko negatywnego wpływu na zdrowie. Podczas prac na drodze lub na wysokościach - niezbędna jest odzież odblaskowa oraz odpowiednie uprzęże chroniące przez wypadkiem. Specjalne materiały do produkcji odzieży ochronnej wykorzystuje się również w celu zabezpieczenia przed ładunkami elektrostatycznymi, wilgocią, promieniowaniem i innymi.
Niezbędne wyposażenie firmy
Aby zaopatrzyć firmę w należytą odzież roboczą i ochronną, warto sięgnąć po sklep lub hurtownię BHP, która specjalizuje się w specjalistycznej odzieży. Odpowiednie wyposażenie to ochrona pracowników oraz siebie - przed niepożądanymi zdarzeniami oraz ich konsekwencjami.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski