Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olsztyn

Temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza - taka będzie rzeczywistość najbliższych dni w Olsztynie. Niestety, ze względów epidemicznych nie będziemy mogli uruchomić kurtyn wodnych.

Fala upałów w ten weekend przetoczy się przez Polskę. Na wysokie temperatury powinni uważać także mieszkańcy oraz goście stolicy Warmii i Mazur.

W przypadku temperatur zbliżających się do ok. 30 stopni Celsjusza Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie zawsze uruchamiało wodne kurtyny, które dawały ulgę osobom przemierzającym miasto pieszo. Poza tym z początkiem maja zawsze działać zaczynały uliczne zdroje. Niestety, w tym roku - podobnie, jak w minionym - nie będziemy mogli zastosować takiego rozwiązania.

- Zwróciliśmy się do Powiatowego Inspektora Sanitarnego z zapytaniem dotyczącym możliwości uruchomienia kurtyn i zdrojów na terenie miasta podczas tegorocznego sezonu turystycznego - informuje Anita Chudzińska z olsztyńskiego PWiK-u. - Inspektor, z powodu trwającej pandemii nie rekomenduje jednak takiego rozwiązania.

Inspekcja sanitarna w piśmie do olsztyńskich wodociągów uzasadnia taką rekomendację brakiem możliwości systematycznej dezynfekcji wylewek oraz łatwością rozprzestrzeniania się wirusa.

Kurtyny wodne oraz uliczne zdroje nie były uruchomione także w poprzednim roku.

Lekarze apelują przede wszystkim do osób starszych oraz chorujących przewlekle, by nie wychodzić na słońce, szczególnie w godzina południowych. Poza tym warto zrezygnować ze słodkich napojów gazowanych, a spożywać więcej wody, niż jest to wskazane na co dzień - co najmniej trzy litry. Najlepiej, żeby była nie lodowata, a w temperaturze nieco niższej, niż pokojowa. Ulgę może przynieść także... ciepła herbata.

Powróć do archiwum