W jaki sposób można sprzedać mieszkanie z lokatorem?

Mieszkanie zajmowane przez niechcianego lokatora jest mocno problematyczne w sprzedaży. Mimo wszystko, nawet jeśli nie chce on opuścić naszej nieruchomości, jesteśmy w stanie ją sprzedać. Z rozwiązaniem tego problemu przychodzą firmy oferujące skup mieszkań, domów, działek etc., u których finalizacja transakcji często zamyka się w 24 godzinach.

Mieszkanie z lokatorem

Zdarzają się sytuacje, kiedy w naszym mieszkaniu mamy niechcianego lokatora. Może to być obca osoba, której wynajmowaliśmy nasze mieszkanie i np. przestała płacić czynsz, ktoś z naszej rodziny lub inny człowiek, który nasze mieszkanie zajmuje bez tytułu prawnego. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Mamy dwa wyjścia: albo możemy sami wystąpić na drogę sądową i przeprowadzić eksmisję, albo sprzedać mieszkanie wraz z lokatorem.

Sprzedaż mieszkania z lokatorem

Jeżeli nie chcemy decydować się sami na występowanie na drogę sądową, aby doprowadzić do eksmisji, ponieważ nie mamy na to czasu, pieniędzy lub zwyczajnie nerwów, możemy sprzedać mieszkanie z lokatorem. W takiej sytuacji musimy jednak liczyć się z tym, że większość nabywców prywatnych nie zdecyduje się na taki zakup. Na rynku obecne są jednak firmy, które profesjonalnie zajmują się takimi sprawami i skup nieruchomości z lokatorami jest dla nich pewną normą.

Czym jest skup nieruchomości?

Skup nieruchomości zajmuje się nabywaniem wszelkiego rodzaju mieszkań, domów, działek itp. niezależnie od ich sytuacji prawnej. Możliwy przez nich jest również skup udziałów w nieruchomościach. Firmy takie możemy spotkać głównie w większych miastach, choć nie tylko, np. skup nieruchomości Olsztyn działa na terenie naszego miasta.

Sprzedaż mieszkania z lokatorem z grupy chronionej

Najtrudniejszą sytuacją jest sprzedaż mieszkania z lokatorem z grupy chronionej, ponieważ takiej osoby pozbyć się jest dużo trudniej. Jakie to są osoby? Kobiety w ciąży, osoby niepełnosprawne lub ubezwłasnowolnione, a także osoby obłożnie chore, emeryci i renciści spełniający kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej, bezrobotni, małoletni, itp. W przypadku tej grupy eksmisja jest niemożliwa, dopóki nie zapewnimy takiej osobie lokalu zastępczego. Posiadając wyrok eksmisyjny, musimy wstrzymać się z takimi czynnościami, dopóki gmina nie zapewni tej osobie lokalu. Dla osoby prywatnej taka sytuacja może być bardzo trudna, natomiast skupy nieruchomości dysponują wystarczającą ilością kapitału, aby móc sobie pozwolić na czekanie na lokal zastępczy.