Co warto wiedzieć o pokrzywce ostrej?

Jedną z chorób wieku dziecięcego, która potrafi zbudzić u rodziców duży niepokój jest ostra pokrzywka. Choroba ta powoduje rozległe zmiany skórne i nasilony świąd. Jednak z reguły jej przebieg jest łagodny. Tego rodzaju zmiany zwykle charakteryzują się także tendencją do samoograniczania się. Co zatem dobrze jest wiedzieć na temat pokrzywki ostrej?

Pokrzywka ostra – podstawowe informacje

Dziecko, u którego pojawią się objawy przypominające pokrzywkę ostrą powinno zostać zbadane przez lekarza. Kluczowe jest, bowiem właściwe rozpoznanie choroby. Z reguły w przypadku pokrzywki zmiany skórne utrzymują się przez okres krótszy niż 6 tygodni. Jeżeli pokrzywka trwa dłużej mówimy wówczas o tak zwanej postaci przewlekłej. Do głównych przyczyn wystąpienia pokrzywki ostrej zalicza się nadwrażliwość na podany lek, alergie pokarmową bądź ekspozycje na inne alergeny np. pyłki traw. Przyczyną pokrzywki mogą być również zakażenia wirusowe.

Leczenie pokrzywki

W wielu przypadkach pokrzywka ostra przebiega dość łagodnie, a jej objawy nie wymagają specjalnego leczenia i w sposób samoistny ustępują w ciągu 15 dni. Niekiedy jednak ze względu na intensywny świąd w leczeniu pokrzywki stosuje się leki przeciwhistaminowe II generacji. O doborze odpowiednich leków decyduje lekarz. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań. Dalsza diagnostyka wskazana jest zwłaszcza w sytuacji, której zmiany skórne utrzymują się powyżej 6 tygodni. Więcej artykułów, w których poruszane są tematy dotyczące zdrowia i urody odnajdziemy na portalu polandbeauty.pl

Leczenie pokrzywki