UM Olsztyn: Teatr w gotyku

2 min czytania

Pełne historii dziedzińce warmińskich zamków gotyckich kolejny raz będą gościć olsztyński Teatr Jaracza. Pierwsze spektakle w niezwykłych okolicznościach będzie można obejrzeć w stolicy regionu.

Architektura i niespotykana sceneria warowni z czerwonej cegły to gwarancja niezwykłego klimatu inscenizacji proponowanych przez olsztyńskich aktorów. Przedstawienia zagoszczą także na teatralnym dziedzińcu.

- Zaczniemy od zamku w Olsztynie, gdzie 4, 5 i 7 sierpnia pokażemy Jak Wam się podoba - mówi Małgorzata Zdrojewska z Teatru im. Stefana Jaracza. - To pełna miłości i magii, jedna z najbardziej lubianych przez publiczność komedii Williama Szekspira.

Spektakle będą wystawiane nie tylko w olsztyńskim zamku, ale i na dziedzińcu teatru. 3 i 6 sierpnia zostanie wystawiona opowieść o lekarzu, który niechcący łamie klucz, chcąc otworzyć drzwi swego gabinetu i stawia czoła licznym związanym z tym komplikacjom, a przy okazji i własnym kłamstwom. Wszystko to oferuje Lekarz na telefon - farsa na jednego aktora w brawurowym wykonaniu Dawida Dziarkowskiego.

Natomiast 10 oraz 11 sierpnia Irena Telesz-Burczyk w duecie z Grzegorzem Gromkiem pojawią się w Czuwaniu Morrisa Panycha. Kemp jest samotnym mężczyzną w średnim wieku. Grace to jego stara schorowana ciotka. Co wyniknie z ich spotkania sprowokowanego listem kobiety, informującym, że umiera i zostały jej tylko godziny?

16 i 17 sierpnia zaprezentujemy Łatwe rzeczy, czyli Ireny Telesz-Burczyk i Mileny Gauer opowieść o teatrze oraz blaskach, cieniach i pułapkach aktorstwa. Tydzień później monodram Marzeny Bergmann Gorzko, gorzko oparty na powieści laureatki Nagrody Nike Joanny Bator.

Na zakończenie Plecak z jednorożcem - rzecz zabawna, ale nad wyraz gorzka i przerażająco aktualna. Plecak z jednorożcem sprawia, że Tomek staje się ofiarą szkolnej przemocy, bo na kawałku materiału był obrazek z serialu My Little Pony. Zdarzenie to sprowadza na rodziców dylemat: respektować wybory dziecka czy poddać się społecznej presji?

Poza zamkiem w Olsztynie oraz teatralnym dziedzińcu, aktorów Teatru Jaracza będzie można zobaczyc na zamkach w Lidzbarku Warmińskim, Reszlu, Ostródzie i Kętrzynie oraz w poewangelickim kościele, Skarbcu Kultury Europejskiej w Barczewie.

Plenerowy Festiwal Teatru Jaracza potrwa od 2 sierpnia do 16 września. Szczegóły są na stronie teatru.

strona Teatru Jaracza

Urząd Miasta Olsztyna,

olsztyn.eu/o-olsztynie/aktualnosci/article/teatr-w-gotyku-14702.html

Autor: krystian