Najtańsze OC - sprawdź jak go szukać

Rosnące ceny OC motywują kierowców do poszukiwania tanich ofert w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Polisa o identycznym zakresie ochrony może kosztować nawet kilka tysięcy złotych taniej w innej firmie. Nic więc dziwnego, że właściciele aut szukają skutecznych sposobów na obniżenie rachunków. W jaki sposób znaleźć najtańsze opcje ubezpieczeń? Podpowiadamy.

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

Cena OC wyliczana jest indywidualnie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Zależy między innymi od doświadczenia kierowcy oraz jego wieku. Pod uwagę bierze się także sam pojazd i jego bieżące parametry. Ważny jest jego aktualny przebieg, pojemność silnika, marka i konkretny model. Przy obliczaniu stawki bierze się pod uwagę nawet miejsce w którym jest zaparkowany, a więc to czy stoi na zewnątrz, czy może znajduje się pod zadaszeniem lub w garażu. Na podstawie wszystkich tych danych ubezpieczyciel oblicza indywidualną stawkę polisy.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe korzysta z innego sposobu obliczania stawek. Niektóre firmy w różnym stopniu premiują wieloletnią bezkolizyjną jazdę lub proponują niskie ceny polisy dla aut o niskiej pojemności silnika. Największe ceny ubezpieczeń dotyczą w głównej mierze jednak młodych i niedoświadczonych kierowców. Takie osoby mają znaczną trudność w znalezieniu korzystnej dla nich oferty. Co pewien czas niektóre agencje zachęcają także licznymi promocjami. Można się o nich dowiedzieć śledząc aktualne rankingi.

Cena polisy zależy w niektórych przypadkach także od tego jak długo kierowca jest związany umową z konkretną ubezpieczalnią. Wiele firm stara się zachęcić klienta do tego, aby został tam jak najdłużej. Tym samym stawka OC już po roku lub po kilku latach może być wyraźnie niższa. Aby dowiedzieć się w jaki sposób dane towarzystwo ubezpieczeniowe premiuje stałych klientów, należy wczytać się w dostępny regulamin lub zapytać agenta.

Gdzie warto szukać najtańszych ubezpieczeń OC?

Najtańsze OC można znaleźć z pomocą porównywarki. Ta metoda jest znacznie wygodniejsza niż osobista wizyta u agenta ubezpieczeniowego. Wystarczy w zaledwie kilka minut wypełnić odpowiednie pola formularza i natychmiastowo otrzymać ranking ofert posegregowany od najtańszej do najdroższej polisy. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest to, że w następnym kroku można zakupić ubezpieczenie w wybranej przez nas cenie. Szybko i bez wychodzenia z domu. Na podany adres e-mail przychodzi potwierdzenie ubezpieczenia samochodu. Sama procedura nie różni się od tej, którą wykonujemy osobiście w oddziale ubezpieczyciela.