1 grudnia 1872 - to niezwykła data w historii stolicy Warmii i Mazur. Właśnie tego dnia, o godz. 9:03, do Olsztyna wjechał pierwszy pociąg, a wraz z nim otworzył się nowy rozdział dziejów naszego miasta.

Od tego pamiętnego wydarzenia dokładnie 150 lat minęło w czwartek (1 grudnia). Kolej świętowała je m.in. wraz pasjonatami historii, którzy opowiedzieli o znaczeniu tamtego dnia dla rozwoju grodu nad Łyną.

- Dziękuję wszystkim, którzy zajmują się koleją oraz inwestycjami - dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Olsztynie, Krzysztof Wałdowski. - Wiele już zostało zrealizowanych i wiele jeszcze przed nami. Podnosimy prędkości, budujemy nowe przystanki tak, by pasażerowie mogli bardzie komfortowo korzystać z kolei.

Poza kolejarzami w wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, miejscy radni.

- To jest piękna historia zarówno kolei, jak i naszego miasta - mówił prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Od tego momentu przecież możemy zauważyć bardzo dynamiczny rozwój naszego miasta. To wówczas dość szybko z niewielkiego miasta Olsztyn stał się miastem trzykrotnie większym.

Dzięki otwarciu połączenia Czerwonka-Barczewo-Olsztyn, nasze miasto tak naprawdę zyskało połączenie z całym światem. Każdy kilometr trasy, której częścią było to połączenie wymagał ogromnych nakładów pracy, a także finansowych. Tego typu prace miały wówczas charakter robót publicznych, mających zapewnić mieszkańcom zatrudnienie.

- Po upływie dekady olsztyńska stacja zaczęła przekształcać się w ważny węzeł kolejowy - mówi pasjonat historii Olsztyna, Rafał Bętkowski. - Zarówno przyjazd pierwszego pociągu, jak i rozwój stacji były wydarzeniami, które wcale nie były przesądzone. Intensywnie zabiegali o to ówcześni przedstawiciele miasta i starostwa.

Uroczystość wydarzenia sprzed lat odbyła się w Olsztyńskim Planetarium. Przypomniano tamte chwile, była także okazja na spojrzenie na stolicę Warmii i Mazur sprzed lat. Jednym z ważniejszych elementów było wręczenie świadectw maszynisty kandydatom, którzy właśnie zasiedli w kabinach maszynisty i wożą podróżnych po torach Warmii i Mazur.

Wykładu Rafała Bętkowskiego poświęconego 150-leciu kolei w Olsztynie będzie można posłuchać już w najbliższy czwartek (8 grudnia) o 17:00 w zajezdni trolejbusowej przy ul. Knosały.

Powróć do archiwum