Powiat Olsztyn: Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je w banku!

3 min czytania

Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je w banku!

Zagubiłeś dokument tożsamości lub została Ci skradziona karta płatnicza? Zastrzeż je w szybki i prosty sposób w ogólnopolskim Systemie Zastrzegania Kart. W ciągu kilku minut dane trafią do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych i innych firm. Chroń się, bo codziennie przestępcy podejmują dziesiątki prób użycia cudzych dokumentów: do wyłudzenia kredytów, wynajmu nieruchomości czy przestępstw podatkowych.

Co robić w przypadku utraty dokumentów?

Należy je szybko zastrzec w banku to kilkanaście tysięcy placówek w całym kraju (w wielu z nich nie trzeba nawet mieć konta bankowego). Poniżej przedstawiamy kolejne kroki, które należy wykonać:

  1.  1. **Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE**  **w swoim banku** lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami (zobacz 
    

). * Wystarczy zgłosić zastrzeżenie tylko w jednym banku, a dane zostaną automatycznie przekazane do wszystkich pozostałych uczestników Systemu DZ. * Najlepiej to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości). * Można skorzystać z konta na stronie bik.pl (tylko pod warunkiem, że osoba zastrzegająca miała tam już wcześniej założone konto z wykorzystaniem danych z utraconego dokumentu). 2. Powiadomienie Policji o ile dokumenty utracono w wyniku przestępstwa. 3. Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu * informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronie **

Podkreślamy, że w systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE uczestniczą wszystkie banki w Polsce oraz szereg innych firm i instytucji. Pełna lista uczestników, dla bezpieczeństwa całego systemu, jest jednak objęta tajemnicą. Przypominamy, że utracone dokumenty tożsamości powinny w bankach zastrzegać nie tylko osoby, które mają już konta bankowe, ale również te, które z usług bankowych nie korzystają (**

lista banków zastrzegających dokumenty od wszystkich osób

    1. Co robić w razie utraty karty płatniczej?
  1. Najważniejsze, by nie została ona wykorzystana bez naszej wiedzy. Ratunkiem dla zasobów konta jest szybki telefon pod numer828 828 828.
    1. W Polsce co roku ginie ponad milion kart płat­niczych. Gdyby ich właściciele natychmiast po zauważeniu ubytku zastrzegli kartę, nie ponieśliby strat finansowych. Powodem bra­ku szybkiej reakcji często bywa nieznajomość odpowiedniego numeru telefonu do banku. Numer alarmowy 828 828 828 ułatwia bły­skawiczne działanie. Prosty do zapamiętania, dostępny przez całą dobę z każdego rodzaju telefonu i z każdego zakątka świata. Wykona­no na niego już blisko ćwierć miliona połączeń od jego uruchomienia w 2014 r.

To nie jest zwykła infolinia. Została oparta na nowoczesnej technologii, która rozpozna­je podaną przez dzwoniącego nazwę banku, z którego pochodziła utracona karta. Następ­nie uzyskujemy połączenie z konsultantem tego banku, który zastrzega kartę. Więcej in­formacji:

Dokumenty Zastrzeżone

to projekt realizowany przez Związek Banków Polskich pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, we współpracy z Federacją Konsumentów i Policją. 8.

Grafiki: dokumentyzastrzezone.pl

Starostwo Powiatowe w Olsztynie,

powiat-olsztynski.pl/utraciles-dokumenty-zastrzez-je-w-banku

Autor: krystian