Wiata śmietnikowa – jaki materiał jest najtrwalszy?

Gdy planuje się budowę wiaty śmietnikowej, duże znaczenie ma wtedy wybór odpowiedniego materiału. Jaki z dostępnych materiałów używanych na te konstrukcje może zapewnić największą trwałość?

Jakie korzyści ma wiata śmietnikowa?

Budowa wiaty śmietnikowej ma wiele zalet, dlatego też dzisiaj na jej wykonanie decyduje się sporo osób.

Wiata przede wszystkim zapewnia ochronę dla kubłów na odpady, powoduje, że nie są one widoczne i dodatkowo może ona ułatwiać segregowanie odpadów oraz przekazywanie ich do firmy komunalnej.

Gdzie wybudować wiatę śmietnikową?

Obecnie wiaty śmietnikowe umieszcza się w wielu miejscach. Gdzie najlepiej ją wykonać?

Często montowana jest wiata śmietnikowa przy domu. Zwykle jest ona wtedy umieszczana z tyłu albo boku budynku, aby nie była widoczna. Jedna ze ścian domu może wtedy służyć jako ściana wiaty, co redukuje koszty.

Wiatę można również wykonać przy ogrodzeniu posesji. Wtedy jest ona oddalona od budynku, dlatego nie pojawiają się przy nim nieprzyjemne zapachy. Warto też uwzględnić opcję jak wiata śmietnikowa w ogrodzeniu, przy bramie, ponieważ można wtedy łatwo wystawiać kubły z odpadami.

Jaką wiatę śmietnikową wybrać?

Wybierając odpowiednią wiatę śmietnikową, warto pamiętać o paru istotnych kwestiach. Zaliczane są go nich głównie wymiary wiaty, miejsce jej montażu oraz materiał.

Gdy wiata ma posłużyć na długi czas, warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest ona wykonana. Jaki może zapewnić największą trwałość?

Wiata śmietnikowa drewniana

Drewniane wiaty nie są zbyt trwałe, zwłaszcza wtedy, gdy nie zostały poddane impregnacji oraz malowaniu. Gdy jednak będą dobrze zabezpieczone, mogą służyć latami.

Wiata śmietnikowa stalowa

Do trwałych wiat zaliczane są wiaty stalowe, które mogą być wykończone z wykorzystaniem różnych typów materiałów, na przykład paneli drewnopodobnych czy blach. Wykorzystują one ramy stalowe ocynkowane, które są dobrze chronione przed pojawianiem się korozji. W porównaniu do wiat drewnianych nie wymagają one impregnowania, więc są proste w eksploatacji.

Wiata śmietnikowa murowana

Dobrym wyborem, gdy liczy się trwałość i wytrzymałość wiaty śmietnikowej, będzie również ta murowana. Takie wiaty najczęściej wykonuje się przy ogrodzeniu i w jego biegu. Warto wybudować je razem z budową ogrodzenia, ponieważ wtedy można je najlepiej do niego dopasować oraz zredukować koszty.

Więcej informacji dotyczących budowy wiaty śmietnikowej można znaleźć na tej stronie.