Udane ferie to ferie bezpieczne

Ponad 1600 uczniów ze szkół podstawowych z powiatu olsztyńskiego wzięło udział w corocznej akcji prewencyjnej poświęconej bezpieczeństwu podczas zimowego wypoczynku nad wodą i w lesie.

Festyny odbyły się w dniach 16-19 stycznia na plaży w Rukławkach (gm. Biskupiec), nad jeziorem Jemiołowo (Olsztynek), w Zalesiu nad jeziorem Orzyc (gm. Barczewo) i w Swobodnej nad jeziorem Limajno (gm. Dobre Miasto).

- Festyny poprzedzające międzysemestralny wypoczynek dzieci i młodzieży organizujemy od wielu lat. Okazuje się, że połączenie edukacji z zabawą przynosi wymierne efekty. Dzieci z klas IV-VI ze szkół na naszym terenie wiedzą już, jak zachować się w niebezpiecznej sytuacji, a przede wszystkim, jak takich zagrożeń unikać. A przecież udane ferie to ferie bezpieczne. Cieszę się, że po raz kolejny mogliśmy liczyć na profesjonalne wsparcie służb mundurowych i samorządowców, a także zaangażowanie placówek zdrowotnych, oświatowych oraz lokalnych przedsiębiorców – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Atrakcji nie brakowało. Strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego (KM PSP w Olsztynie) we współpracy z OSP ratowali osobę topiąca się (pozorant) z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Przedstawili dzieciom sposób wzywania pomocy, służb (numer alarmowy) oraz określenia miejsca utonięcia, mówili, jak powinno się zachować
w takich sytuacjach, jak udzielać pomocy, dbając równocześnie o swoje bezpieczeństwo.

Topiącego się pozoranta strażacy przekazali ratownikom medycznym, którzy z kolei opowiadali o zasadach udzielania pierwszej pomocy oraz reanimacji; przedstawili zasady postępowania w przypadku wychłodzenia organizmu.

Wiele emocji wzbudził pokaz policjanta z psem Borysem. Funkcjonariusz opowiedział, na czym polega jego praca, po co psy pracują w policji oraz czym dokładnie się zajmują. Przeprowadził krótki pokaz związany z posłuszeństwem i wykonywaniem komend przez czworonoga. Ważnym elementem było omówienie zagrożeń wynikających z kontaktów z zwierzętami, szczególnie spotkania z nieznanymi psami. Dzieci poznały bezpieczną pozycję, którą należy przyjąć w przypadku ataku ze strony psa.

Nie zabrakło konkursów i quizów z upominkami na stoiskach partnerów wydarzenia. Był też ciepły poczęstunek i musy warzywno-owocowe.

Festyny w ramach akcji „Bezpieczne ferie” zorganizował samorząd Powiatu Olsztyńskiego, przy współpracy z Komendą Miejską Policji w Olsztynie, Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie i wsparciu Urzędów Miejskich w Biskupcu, Olsztynku, Barczewie i Dobrym Mieście.

W wydarzenie zaangażowali się także:

 • Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 w Barczewie;
 • Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie;
 • Nadleśnictwo Olsztyn, Nadleśnictwo Olsztynek, Nadleśnictwo Stare Jabłonki, Nadleśnictwo Kudypy, Nadleśnictwo Nowe Ramuki, Nadleśnictwo Wipsowo, Nadleśnictwo Wichrowo (środki finansowe, stoiska, drewno na ogniska).
 • Szpital Powiatowy im. Jana Mikulicza w Biskupcu (karetka i ratownicy)
 • Gminne Centrum Zdrowia Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Olsztynku (karetka i ratownicy)
 • Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie (karetka i ratownicy);
 • Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Dobrym Mieście (karetka i ratownicy);
 • Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku Zarząd Zlewni w Olsztynie (stoisko);
 • Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku (stoisko);
 • OSP Biskupiec, OSP Olsztynek, OSP Barczewo, OSP Dobre Miasto (pomoc w pokazach oraz organizacji logistycznej festynów);
 • Zakłady Mięsne „Warmia” Biskupiec (darowizna – kiełbasy);
 • OCTIM Wytwórnia Octu i Musztardy Sp. z o.o. Olsztynek (darowizna – musztardy/ketchupy);
 • TYMBARK GMW Sp. z o.o. Olsztynek (musy owocowe/warzywne).

fot. KMP Olsztyn

1 DSC04652 (Średni) DSC04673 (Średni) DSC04698 (Średni) DSC04708 (Średni) DSC04736 (Średni) DSC04741 (Średni) DSC04765 (Średni) binary comment binary comment binary comment binary comment binary comment binary comment IMG-20230117-WA0009 IMG-20230118-WA0004 IMG-20230119-WA0000