Płytki lastryko w Twoim domu – czy warto podążać tym kierunkiem?

Płytki lastryko znane również pod nazwą terazzo mają bogatą historię. W tradycyjnej formie stanowią one szlifowany i polerowany materiał budowlany, który powstał z połączenia wody, cementu, barwników, jak również grysu kamiennego w postaci głównie marmuru i granitu. Cieszył się on dużym powodzeniem w czasach PRL, kiedy to służył on przede wszystkim do budowy klatek schodowych oraz parapetów. Dziś materiał ten ponownie wraca do łask, a konsumenci mogą wybierać spośród rozmaitych wariantów kolorystycznych. Obecnie są one częściej wykorzystywane do budowy posadzek, ścian czy elewacji.

Płytki lastryko – czy warto się na nie zdecydować?

Płytki lastryko w nowej odsłonie to designerskie rozwiązanie, które doskonale dopełnia wystrój wnętrza zaaranżowanego w stylu industrialnym lub vintage. Dostępne na rynku modele prezentują się w sposób niezwykle stylowy, a zarazem nietuzinkowy. Obecnie konsumenci mogą skorzystać z bogatego wyboru atrakcyjnych wizualnie propozycji w zróżnicowanych wariantach kolorystycznych, a estetyka to nie jedyna zaleta tego rozwiązania. Płytki lastryko są cenione przede wszystkim za ich wysoki poziom wytrzymałości na uszkodzenia. Materiał z którego zostały one wykonane to wytrzymałość na ścieranie, uderzenia, stłuczenia, zarysowania, a także niekorzystne czynniki zewnętrzne w postaci m.in. wilgoci. To właśnie z uwagi na ich znakomitą trwałość były one swego czasu niezwykle chętnie stosowane w budynkach użyteczności publicznej. Ich inną znaczącą zalety jest bezproblemowa konserwacja.

Lastryko płytki – do jakich pomieszczeń?

Estetyka płytek terazzo najlepiej wpisuje się w styl współczesnych kuchni, łazienek oraz korytarzy. Dodatkową zaletą w przypadku tych pomieszczeń jest ich wysoki poziom wytrzymałości m.in. na wilgoć, a także wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Dostęp do rozmaitych wariantów stwarza ogrom możliwości. Dzięki temu właściciele mieszkań mogą przemycić ten estetyczny materiał do dowolnego pomieszczenia i zrealizować każdą wymyśloną przez siebie koncepcje.

Płytki lastryko łazienka

Płytki lastryko równo za swój design, jak i wytrzymałość na wilgoć są niezwykle chętnie stosowane w łazience. Takie jasne płytki z kolorowymi kamieniami mogą stanowić ciekawe przełamanie w takim pomieszczeniu urządzonym w minimalistycznym stylu. Częstym zabiegiem jest stosowanie ich w formie elementu ozdobnego na ścianie z umywalką i lustrem lub przestrzeni za prysznicem. Takie płytki mogą również ozdabiać całą podłogę.

Płytki lastryko kuchnia

Płytki lastryko można również z powodzeniem wykorzystywać w domowych kuchniach. Sprawdzą się one doskonale nie tylko na podłodze, ale również w formie blatu roboczego. W przypadku tego ostatniego rozwiązania warto zadbać o to, by był on w zbliżonym wariancie kolorystycznym w stosunku do barwy samego mebla. Można z wykorzystaniem tych płytek również z powodzeniem udekorować przestrzeń nad blatem. Będą się one prezentowały idealnie w towarzystwie drewnianych mebli, czy podłóg.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem BudujemyTutaj.pl