Alkoholik wysokofunkcjonujący kim jest i czy wymaga leczenia?

Choroba alkoholowa nie musi być postrzegana przez pryzmat osoby zaniedbanej i samotnej. Nie zawsze oznacza, że alkoholik nie ma pracy, rodziny, a jedyni przyjaciele to Ci od kieliszka. W naszym społeczeństwie istnieją bowiem alkoholicy wysokofunkcjonujący, czyli osoby, które pomimo choroby alkoholowej, są w stanie spełniać się zawodowo i rodzinnie. Jednak postępujący alkoholizm z czasem może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i życiowych.
Kim jest alkoholik wysokofunkcjonujący?
W naszej kulturze istnieje pewien stereotyp alkoholika. Często postrzegamy taką osobę jako kogoś zaniedbanego, mało majętnego, samotnego i ogólnie prezentującego się nie najlepiej. Mało mówi się natomiast o tak zwanych alkoholikach wysokofunkcjonujących. Jest to osoba uzależniona od alkoholu, która pomimo rozwiniętej choroby alkoholowej potrafi zachować pozory normalności w swoim życiu zawodowym i społecznym. Takich alkoholików cechuje to, że potrafią utrzymać swoją pracę, zobowiązania społeczne, posiadają rodziny, mają płynność finansową, a także wykazują się dobrymi umiejętnościami socjologicznymi oraz wysokim poziomem inteligencji. Nie zmienia to jednak faktu, że postępujące uzależnienie od alkoholu zazwyczaj, w którymś momencie zaczyna wpływać negatywnie na ich życie prywatne i zdrowie, co może prowadzić do poważnych problemów emocjonalnych, psychicznych i fizycznych. Dlatego to właśnie wysokofunkcjonujący alkoholicy najczęściej korzystają z możliwości wszycia Esperalu. Jednocześnie alkoholicy, którzy pomimo uzależnienia dobrze funkcjonują, zazwyczaj starają się ukryć swoje uzależnienie i rzadko szukają bardziej rozbudowanej pomocy, co może prowadzić do pogorszenia ich sytuacji w przyszłości.
Jak czuje się alkoholik wysokofunkcjonujący?
Jedno jest pewne, alkoholik wysokofunkcjonujący czuje się bardzo osamotniony w swoim uzależnieniu. Wynika to z faktu, że często nie jest łatwo rozpoznać, że bliska nam osoba ma problem z alkoholem, ponieważ umiejętnie ukrywa swoją uzależnienie. Odczucia alkoholika wysokofunkcjonującego mogą się różnić, w zależności od wielu czynników, takich jak: etap choroby, ilość wypitego alkoholu, sytuacja życiowa, zdrowie fizyczne i psychiczne, itp. Niemniej jednak mogą pojawić się niektóre wspólne odczucia.
· W początkowej fazie choroby alkoholowej, alkoholik wysokofunkcjonujący może odczuwać zaniepokojenie, lęk lub strach związane z myślami o alkoholu.
· Gdy choroba postępuje, mogą pojawić się problemy z koncentracją, zwiększone zmęczenie, brak apetytu, trudności z zasypianiem lub bezsenność.
· W przypadku, gdy alkoholik wysokofunkcjonujący nie jest w stanie kontrolować swojego picia, może pojawić się poczucie winy, wstydu i izolacji.
· Alkoholicy niezależnie od stopnia funkcjonowania często doświadczają objawów fizycznych, takich jak drżenie rąk, bóle głowy, mdłości, pocenie się i drgawki.
· Osoby z chorobą alkoholową często odczuwają emocjonalną niestabilność, taką jak wahania nastroju, drażliwość, gniew lub depresja.
Warto podkreślić, że każda osoba z chorobą alkoholową doświadcza innych odczuć i symptomów, a uczucia te mogą się zmieniać w zależności od etapu choroby i innych czynników. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na każdego, kto może mieć problem z alkoholem i udzielić mu wsparcia i pomocy w poszukiwaniu odpowiedniej terapii i rozwiązań farmakologicznych takich jak wszycie Esperalu.
Jak rozpoznać alkoholika wysokofunkcjonującego
Rozpoznanie alkoholika wysokofunkcjonującego może być trudne, ponieważ osoby te często potrafią doskonale ukryć swoje uzależnienie i funkcjonują na co dzień w społeczeństwie bez większych problemów. Istnieje jednak kilka sygnałów, na które warto zwrócić uwagę:
· Zwiększona tolerancja na alkohol - alkoholik wysokofunkcjonujący może potrzebować większej ilości alkoholu, aby osiągnąć taki sam efekt, co wcześniej.
· Piją w tajemnicy lub w ukryciu - osoby z problemem alkoholowym często piją w tajemnicy, aby nie zdradzić swojego uzależnienia.
· Negowanie problemu - alkoholik wysokofunkcjonujący może negować, że ma problem z alkoholem i nie chce rozmawiać na ten temat.
· Problemy z relacjami - alkoholik wysokofunkcjonujący może mieć trudności w utrzymywaniu zdrowych relacji z rodziną i przyjaciółmi.
· Zmiany w zachowaniu - osoba z problemem alkoholowym może wykazywać zmiany w zachowaniu, takie jak nadmierna irytacja, drażliwość, wycofanie się, czy też zwiększone ryzykowne zachowania.
· Problemy z pracą - alkoholik wysokofunkcjonujący może mieć problemy z wykonywaniem codziennych obowiązków lub brakiem motywacji.
· Problemy zdrowotne - osoby z chorobą alkoholową często mają problemy zdrowotne, takie jak bóle głowy, problemy z żołądkiem, osłabienie i drżenie rąk.
Jeśli zauważysz u kogoś te sygnały, warto zwrócić uwagę na to, czy dana osoba ma problem z uzależnieniem i udzielić jej wsparcia oraz pomocy w poszukiwaniu odpowiedniej terapii, oraz miejsc, gdzie możliwe jest wszycie Esperalu.
Autor: Materiał partnera