Odpoczynek na Mazurach – gdzie dokładnie się wybrać?

Mazury od pewnego czasu cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród turystów z Polski jak i zagranicy. To idealne miejsce, by spędzić urlop niezależnie od tego czy preferujemy aktywny wypoczynek, czy błogie lenistwo. Kraina Tysiąca Jezior słynie nie tylko z malowniczych akwenów, ale również zabytków i wielu innych atrakcji turystycznych. Gdzie jednak dokładnie się wybrać decydując się na odpoczynek na Mazurach? Podpowiadamy.

Czy warto zatrzymać się w Ruciane Nida?

Osoby, które preferują odpoczynek w niewielkich miejscowościach, doceniają uroki miasta Ruciane Nida. Swoją nazwę zawdzięcza ono bogatej historii, ponieważ kiedyś Ruciane i Nida stanowiły dwie odrębne wioski. Obecnie w miejscu tym znajdziemy zarówno kwatery prywatne, jak i domki na wynajem. Z tego powodu nocleg dostosowany do swoich potrzeb, znajdą tutaj zarówno rodziny z dziećmi, pary, jak i grupy przyjaciół.

Żeby zatrzymać się w tej miejscowości, warto jednak wcześniej zarezerwować miejsce w wybranym obiekcie, ponieważ tutejsza baza noclegowa nie jest tak mocno rozbudowana jak w dużych miastach. Wpisując jednak w wyszukiwarkę Google frazę taką jak: „Ruciane Nida kwatery nad jeziorem”, bez problemu znajdziemy miejsca noclegowe w tej okolicy. Miasteczko to słynie z pięknych krajobrazów i otaczającej go przyrody. Z tego powodu to odpowiedni kierunek nie tylko dla osób, które chcą uciec od miejskiego zgiełku, ale także tych preferujących aktywny wypoczynek. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy tu ciekawych zabytków czy atrakcji turystycznych. Bez wątpienia nie będą się tutaj nudzić również miłośnicy sportów wodnych, biegacze, rowerzyści czy spacerowicze.

Czy warto zatrzymać się w Mrągowie?

Turyści, którzy stronią od miejskiego hałasu, preferujący spokojne lokalizacje doceniają uroki miejscowości Ruciane Nida. Jednak dla wielu osób definicja odpoczynku wygląda zupełnie inaczej. Dlatego dużą popularnością wśród wczasowiczów cieszą się również większe miasta znajdujące się na Mazurach. Mowa tutaj na przykład o Mikołajkach, Mrągowie, Olsztynie czy Giżycku.

Olsztyn to miasto bogate w zabytki architektoniczne, kojarzone głównie z Mikołajem Kopernikiem. Dlatego znajdziemy tu na przykład planetarium czy ławeczkę Kopernika. Mrągowo z kolei znane jest z corocznie organizowanego tutaj festiwalu muzyki country. Jednak znajdziemy tu również muzea, miasteczko westernowe, a także inne atrakcje. W Giżycku z kolei nie brakuje atrakcji wodnych. Miejsce to chętnie wybierają miłośnicy windsurfingu czy motorówek.