Powiat Olsztyn: Rusza konkurs na Warnijski kunsztyk
W gwarze warmińskiej kunsztyk to przedmiot kunsztownie lub pomysłowo wykonany. I takie produkty powstające na Warmii i z nią związane chcemy promować, ale także, aby promowały region jako symbole jego tradycji, historii oraz dnia dzisiejszego mówi Andrzeja Abako, przewodniczący Stowarzyszenia Szlak Świętej Warmii, starosta olsztyński. Dlatego zachęcam naszych przedsiębiorców do zgłaszania swoich kunsztyków, a jest ich na Warmii wiele.
Jednym z celów Stowarzyszenia Szlak Świętej Warmii jest rozwój gospodarczy regionu w oparciu o ścisłą współpracę jej członków 33 samorządów z lokalnymi przedsiębiorcami w obszarach powiązanych z turystyką. Daje ona wiele możliwości, bo lokalność” zawsze i wszędzie dobrze się sprzedaje. Potrzebne są tylko pomysły, otwarci na wyzwania przedsiębiorcy i marketing, oparty na rozpoznawalnej marce.
W takim partnerstwie już od trzech lat z powodzeniem budujemy markę, jaką jest Szlak Świętej Warmii”. Tego dowodzi też zainteresowanie samorządów, które chcąc działać w stowarzyszeniu przekonuje A. Abako.
Wspólnie z lokalnymi wydawcami Agencją Wit i Media Buterfly drukowana jest seria książkowych podpowiedników” turystycznych, które tworzą biblioteczkę świętowarmijną. Sublimat winny Mikołaja Kopernika produkują Mazurskie Miody, chleby pielgrzyma i Kopernika piecze Piekarnia Tyrolska, Oleum Copernicus tłoczy w swoim gospodarstwie w Kajnach Maciej Żurek, Warnijską Flomę, Koperniki Piernikowe oraz Krówki Świętowarmińskie produkuje dobromiejska Jutrzenka, Porter Copernicus warzy Browar Kormoran…
Wszystkie te produkty promują Szlak Świętej Warmii, a my promujemy ich producentów. Nasze doświadczenia pokazują, że to działa dodaje prezes Abako. Teraz chcemy pójść dalej stworzyć pakiet” wyrobów opatrzonych wspólną marką. Jako stowarzyszenie czy samorządy możemy je promować wykorzystując je jako oryginalne, lokalne gadżety. Z tej oferty mogliby korzystać lokalni hotelarze, restauratorzy, punkty informacji turystycznej itp.
Warmiński kredens”, czy szafę” ma tworzyć co roku ok. 30 regionalnych, kunsztownych wyrobów wskazanych przez dziewięcioosobowe jury złożone z marketingowców, przedstawicieli branży turystycznej, regionalistów. Uzyskają one na dwa lata certyfikat uprawniający do posługiwania się znakiem towarowym Warnijski kunsztyk. Informacja o nich pojawi się na stronach internetowych Szlaku Świętej Warmii, członków stowarzyszenia i partnerów. Co roku będzie też wydawany folder z informacjami na ich temat, który rozdawany będzie przy okazji różnych imprez targowych, na których mogły by być także prezentowane i sprzedawane.
Co roku, w kolejnych edycjach konkursu, wybieranych będzie kolejnych piętnaście produktów, aby także tą drogą stymulować wzrost aktywności lokalnych wytwórców, a tym samym kreować pozytywny wizerunek regionu Warmii, która jest miła, slow i etno, gdzie fajnie się żyje, pracuje i wypoczywa.
Regulamin WARNIJSKI KUNSZTYK
Formularz wniosku WARNIJSKI KUSZTYK
Formularz wniosku WARNIJSKI KUNSZTYK
Fot. Karczma Warmińska w Gietrzwałdzie
Starostwo Powiatowe w Olsztynie,
powiat-olsztynski.pl/rusza-konkurs-na-warnijski-kunsztyk
Autor: krystian