Ogrodzenie domu jest nie tylko sposobem na jego zabezpieczenie, ale także na jego odpowiednie udekorowanie i urozmaicenie. Właściciele ogrodów świetnie zdają sobie sprawę z tego, jak irytujące mogą być spojrzenia przechodniów w momencie, kiedy próbują się oni relaksować we własnej przestrzeni. Nic więc dziwnego, że płoty są niezbędnym elementem każdej posesji. Jednak w ostatnim czasie, coraz większe zainteresowanie wzbudza płot wiklinowy. Czy zatem sprawdzi się on w kontekście ogrodzenia domu?

Płot wiklinowy — czy to dobry pomysł na ogrodzenie posesji?

Czym dokładnie jest płot wiklinowy?

Płot wiklinowy — jak sama nazwa wskazuje — jest typem ogrodzenia wykonanym ze splecionych, wierzbowych witek, które są wykończone estetyczną, drewnianą ramą. Warto jednak zauważyć, że jest to ten element ogrodu, który w perfekcyjny sposób może podkreślić jego charakter.

Płot wiklinowy to także sposób na zaakcentowanie ekologicznego stylu życia w zgodzie z naturą. Wykorzystane do jego produkcji materiały są całkowicie bezpieczne dla środowiska. Dzięki zamontowaniu tego typu ogrodzenia można wprowadzić do własnego ogrodu nieco rustykalny klimat, w połączeniu z odrobiną klasyczności.

Co wyróżnia płot wiklinowy na tle innych ogrodzeń?

Płot wiklinowy staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, co jednak nie powinno nikogo dziwić. Wiklina to materiał znany już od wielu lat. Początkowo z wierzbowych witek wyplatano głównie kosze lub inne ozdoby. Jednocześnie z momentem odkrycia świetnych parametrów tego materiału, zaczęto produkować z niego także fenomenalne ogrodzenia.

Płot wiklinowy jest sztywny, więc świetnie sprawdza się w roli zewnętrznego ogrodzenia. Nie istnieje ryzyko uszkodzenia w konfrontacji z silnym wiatrem lub innymi, niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Należy jednak pamiętać o tym, że wiklina zachowuje się w sposób podobny do drewna. Oznacza to, że jest ona w stanie zachować swój kolor przez około 5 lat. Po tym okresie zacznie ona delikatnie blaknąć, aczkolwiek można temu zapobiec poprzez wykorzystanie odpowiednich preparatów do impregnacji.

Warto także pamiętać, że płot wiklinowy nie jest tożsamy z matami, produkowanymi z tego samego materiału. Jest on znacznie sztywniejszy, a same maty wiklinowe będzie można wykorzystać do jego odnowienia w przyszłości.

Płoty wiklinowe w ogrodzie — czy warto na nie postawić?

Płot wiklinowy z pewnością ma nieskończenie wiele zalet. Co za tym idzie, faktycznie świetnie sprawdzi się on w formie ogrodzenia posesji. Warto tu podkreślić, że doda on jej wyjątkowego uroku i stylu.

Tego typu ogrodzenia podkreślają także ekologiczność posesji i wpisują się idealnie w ten nurt, który stał się dominujący w społeczeństwie. Dzięki nim można wprowadzić nieco naturalnego i oryginalnego klimatu, który z pewnością podniesie walory wizualne nie tylko na zewnątrz, ale także i wewnątrz ogrodu.

Warto także podkreślić, że płoty wiklinowe z reguły wyróżniają się dość ciasnym splotem. W praktyce oznacza to, że pomiędzy wierzbowymi witkami nie powstają zbędne, puste przestrzenie. Dzięki temu ciekawskie spojrzenia przechodniów, czy sąsiadów nie będą więcej zakłócały wypoczynku osób przebywających w ogrodzie.

Płot wiklinowy — prosty montaż i demontaż

Wiele osób może z dość dużym dystansem podchodzić do płotu wiklinowego. Faktem jest, że w momencie zmiany wizji aranżacji ogrodu, taki dodatek również może się po prostu znudzić. Jednocześnie warto podkreślić, że zarówno montaż jak i demontaż płotu wiklinowego jest wyjątkowo prosty.

Wystarczy przymocować go za pomocą pasków zaciskających lub drutów, a w przypadku demontażu po prostu je odciąć. Oczywiście płot wiklinowy można ponownie wykorzystać w kontekście np. ozdobienia barierek tarasu lub wydzielenia odpowiednich stref w ogrodzie.

W powyższym przypadku warto jednak zwrócić większą uwagę na sposób przechowywania płotów wiklinowych. Nie powinny być one składowane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, co może niekorzystnie wpłynąć na ich parametry użytkowe lub doprowadzić do rozwoju pleśni. Koniecznie jest również zainwestowanie w odpowiednie preparaty do impregnacji, które zachowają estetykę płotu wiklinowego na znacznie dłuższy czas.

Sprawdź naszą ofertę na stronie https://ogrodzeniawiklinowe.pl/kategoria-produktu/ploty-wiklinowe/