Wózki widłowe — niewielkie, zwinne i silne urządzenia, które są w stanie znosić obciążenia większe od ich własnej masy. Dzięki nim praca na magazynie, przy załadunkach i rozładunkach przebiega znacznie szybciej i sprawniej. Jednocześnie wózki widłowe to urządzenia, które poddawane są nieustannej i wyjątkowo intensywnej eksploatacji. W efekcie ich podzespoły, a także poszczególne układu ulegają dość szybkiemu zużyciu, co może doprowadzić do wystąpienia poważniejszych awarii. By temu zapobiegać, zaleca się wykonywanie okresowych przeglądów. Jednak jak często się na nie decydować?

Jak często powinno się wykonywać serwis i przegląd wózków widłowych?

Dlaczego serwis wózków widłowych jest tak istotny?

Wózki widłowe to urządzenia, które mogą zachwycać swoją wytrzymałością oraz odpornością na przeciążenia. Niemniej jednak jak każda maszyna, nie są one idealne w każdym calu. W wyniku stałego użytkowania, podzespoły i układy hydrauliczne, podobnie jak pojedyncze komponenty wózków widłowych, mogą ulegać znacznie szybszemu zużyciu, niż się nam to wydaje.

Serwis i przeglądy wózków widłowych to jeden ze sposobów na to, by uchronić się przed dodatkowym wydatkiem, w postaci zakupu całkiem nowego urządzenia. Wcześniejsze wykrycie z pozoru niegroźnej usterki i jej szybka naprawa skutecznie zapobiegnie dalszej dewastacji kolejnych podzespołów i przywróci pierwotne parametry wózka widłowego.

Dodatkowo warto tu również wspomnieć o bezpieczeństwie samych operatorów, którzy za każdym razem powinni mieć do dyspozycji sprawne urządzenia. W przypadku niezdiagnozowanych usterek istnieje duże ryzyko, że nieprawidłowa praca wózka widłowego stworzy zagrożenie oraz ryzyko kontuzji.

Finalnie, aspektem, na który warto zwrócić uwagę w kontekście regularnego serwisowania wózków widłowych jest także bezpieczeństwo przenoszonych za ich pośrednictwem towarów. Uszkodzenia wideł i układów podnoszenia mogą doprowadzić do tego, że towary po prostu zostaną upuszczone lub zniszczone, a to z kolei prowadzi do pokaźnych strat finansowych.

Serwis wózków widłowych — co on obejmuje?

Serwis wózków widłowych Olsztyn czy w każdym, innym mieście oferuje zwykle kompleksowe usługi w zakresie naprawy i regeneracji tych urządzeń. Faktem jest, że do najpopularniejszych usterek można zaliczyć np. problemy z widłami, awarie układów hydraulicznych czy przekładni i skrzyni biegów. Nie są to jednak jedyne problemy, które mogą przytrafić się w toku eksploatacji urządzenia.

Profesjonalny serwis wózków widłowych Olsztyn oferuje znacznie bardziej rozbudowaną ofertę. Zalicza się do niej np. komputerowa diagnostyka, która pozwala na dokładne rozpoznanie awarii, a także stopnia zużycia innych podzespołów.

Oczywiście taki serwis może obejmować również uszczelnienie wszelkich wycieków, szczelin czy uzupełnienie płynów, niezbędnych do poprawnej pracy wózka widłowego. Nie można tu zapomnieć także o wymianie ogumienia, które zwykle zużywa się najczęściej i najszybciej.

W większości serwisów oferowana jest także naprawa lub nawet wymiana skrzyni biegów oraz znacznie bardziej skomplikowane zabiegi, które pozwalają na przywrócenie urządzeniu jego pierwotnych parametrów.

Z uwagi na dość zróżnicowane opcje, warto za każdym razem z odpowiednim zaangażowaniem podchodzić do wyboru serwisu wózków widłowych i oddać swoją maszynę w ręce prawdziwych profesjonalistów.

Jak często powinno się wykonywać serwis wózków widłowych?

Serwis wózków widłowych zaleca się wykonywać nie tylko z uwagi na konieczność, ale także z uwagi na własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo towarów, jakie są przy jego pomocy transportowane. Na taki okresowy przegląd warto zabrać urządzenie przynajmniej raz w ciągu roku.

Ważne jest jednak to, by prowadzić codzienną obserwację pracy maszyny i sporządzać należytą dokumentację. Przed każdym użyciem operator powinien poświęcić chwilę czasu na sprawdzenie komponentów, a także pracy silnika. W przypadku wykrycia nieprawidłowości w działaniu warto niezwłocznie zgłosić się do serwisu nawet jeśli od ostatniego przeglądu nie minął jeszcze rok.

Korzystanie z wadliwego wózka widłowego niesie za sobą spore ryzyko, którego z pewnością nie warto podejmować.

Sprawdź naszą ofertę na stronie https://cswim.pl/978-serwis-wozkow-widlowych