Nowa wystawa w olsztyńskiej galerii sztuki tuż, tuż. Już od piątku (18 sierpnia) będzie można podziwiać prace Ewy Pohlke, których inspiracją była Biblia.

Artystka od lat powraca do tej tematyki, szczególnie do psalmów. Rytm, poetyka, czy zawarte w nich metafory inspirują ją do tworzenia barwnych, abstrakcyjnych obrazów o życiu człowieka czy o relacji z Bogiem i światem.

Wystawa "Psalmy" to cykl kilkudziesięciu obrazów i obiektów, wykonanych techniką mieszaną (malarstwo, rysunek, grafika, haft) na płótnie, kartonie, papierze czerpanym i drewnianych płytach. Oprócz tradycyjnych farb, twórczyni użyła naturalnych pigmentów (popiół, piasek, sproszkowana cegła), poza tym papieru roślinnego, włókna, jedwabiu czy lnu.

- Równie ważny jest dla mnie sam proces twórczy, jak skończone dzieło - mówi Ewa Pohlke. - Tworzenie moich malarskich "Psalmów" traktuję jako swego rodzaju medytację, modlitwę o pokój i afirmację życia.

Ewa Pohlke ukończyła studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Prezentowała swoje prace na wielu wystawach w kraju, jak i na całym świecie. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką, ilustracją, tkaniną eksperymentalną i fotografią. 2008 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Olsztyna za upowszechnianie i ochronę dziedzictwa kultury.

Otwarcie wystawy "Psalmy" odbędzie się w piątek (18 sierpnia) o 18:00 w sali kameralnej BWA Galerii Sztuki przy al. Piłsudskiego 38. Prace będzie można oglądać do 24 września.

Powróć do archiwum