Drogowcy mają zapasy piasku i soli, MPEC zapasy opału, a strażacy – zapasy paliwa.
Prezydentem Olsztyna zwołał posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego żeby omówić stan przygotowań do zbliżającego się sezonu zimowego.
Zatrucia tlenkiem węgla, wypadki na zamarzniętych jeziorach, czy palenie śmieciami w piecach domowych – między innymi z takimi sytuacjami muszą mierzyć się służby mundurowe i instytucje pomocy społecznej.
- Skupiamy się na dokonywaniu przeglądu koczowisk, odwiedzamy wszystkie miejsca w których przebywają bezdomni i zachęcamy ich by korzystały z noclegowni – mówi Bernadetta Ćwiklińska – Rytel, naczelnik prewencji Komendy Miejskiej Policji.
O osobach bezdomnych w tym trudnych okresie nie zapomina też Straż Miejska i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Wszystkie te instytucje ściśle współpracują by w momencie spadku temperatur nie doszło do tragedii.
- Kontrolując miejsca przebywania bezdomnych mamy ze sobą ciepłą herbatę, suchy prowiant i często również ciepłą odzież, by zabezpieczyć te osoby, które nie chcą skorzystać z noclegowni – mówi Jarosław Lipiński, komendant Straży Miejskiej w Olsztynie. Komendant dodaje także że w sytuacji gdy temperatury spadają poniżej zera straż dba również o osoby pod wpływem alkoholu, które nie są w stanie dotrzeć do domu i pomagają im przetransportować się do bezpiecznego i ciepłego miejsca.
Zima to także czas, gdy mieszkańcy domów jednorodzinnych zaczynają palić w piecach. I tu także straż zachowuje czujność.
- Reagujemy na zgłoszenia mieszkańców i prowadzimy regularne kontrolę posesji pod kątem spalania odpadów – dodaje Lipiński – mamy drona, który pozwala nam określić jakiego rodzaju paliwa używa się w danym gospodarstwie domowym.
O zabezpieczenie dostaw ciepła mieszkańcom budynków wielorodzinnych dbają przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, którzy do nadchodzącej zimy są już przygotowani.
- Nie mamy żadnych sygnałów by miało brakować paliwa, tak jak miało to miejsce w ubiegłym sezonie grzewczym, ale na wszelki wypadek zakupiliśmy już spore zapasy – na naszym placu mamy już ok. 25 tys ton miału węglowego i jest to połowa średniego rocznego zużycia tego paliwa – mówi Konrad Nowak, prezes MPEC – przed sezonem dokonaliśmy też przeglądów wszystkich naszych sieci i wykonaliśmy niezbędne naprawy naszych węzłów. Przypomnę też że od zeszłego sezonu mamy też gazowo - olejową kotłownię szczytową, którą możemy uruchomić gdy zima będzie wyjątkowo surowa.
Przeglądy wszystkich węzłów przesyłowych zakończyli też przedstawiciele Przedsięborstwa Wodociągów i Kanalizacji i deklarują, że są gotowi do sezonu zimowego. Podobne zapewnienia o gotowości do sprawnej obsługi i zabezpieczenia dróg w sytuacjach opadów śniegu składa dyrektor Zarządu Dróg Zieleni i Transportu.
- Mamy podpisanych 7 umów z firmami które będą odśnieżały drogi i posypywały je piaskiem i solą, a odśnieżaniem chodników będą zajmowały się trzy firmy – informuje Marcin Szwarc, dyrektor ZDZiT.
Do zimy przygotowało się też Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.
- Zrobiliśmy przeglądy infrastruktury torowej, do końca listopada wykonamy regulacje i zabezpieczenia sieci trakcyjnej przed zamarzaniem – wylicza Jerzy Roman, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego – oczywiście regularnie dokonujemy też przeglądów technicznych i przygotowania do zimy naszego taboru.
Zima to też trudny okres dla zwierząt, więc olsztyńskie schronisko ociepliło już budy dla i zrobiło niezbędne zapasy karmy dla przebywających tam psów i kotów.
O gotowości do sprawnego działania w sytuacji trudnych warunków atmosferycznych zapewniają też przedstawiciele straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, sanepidu, inspektoratu weterynarii i nadzoru budowlanego w Olsztynie.
Zgoszeń związanych z akcją zima można dokonywać u dyżurnego RCB pod numerem telefonu: 603777858
Powróć do archiwum