Trawnik to nierzadko reprezentacyjna część posesji. Stanowi tło dla architektury, czyli Twojej rezydencji. Bez trawnika nie byłoby ogrodu, czyli zadbanej przydomowej przestrzeni. Jaką trawą ją obsiać, aby cieszyć się jej zaletami? Jakie nasiona traw wybrać do ogrodu?

Nasiona traw do ogrodu — od ich rodzaju zależy jakość źdźbeł

Codziennie podlewasz, często kosisz i od czasu do czasu nawozisz trawę w ogrodzie. Jednak bywa, że Twoje wysiłki idą na marne. Trawa obumiera, źdźbła stają się kruche i suche. Dzieje się tak, kiedy nieprawidłowo dobierzesz nasiona traw do ogrodu.

Kiedy w nie inwestujesz, weź pod uwagę wiele czynników — warunki glebowe, jakie panują na Twojej działce oraz sposób przyszłej pielęgnacji. Wysokojakościowe nasiona traw do ogrodu (ma je w swojej ofercie firma Sowul) pozwolą Ci wyhodować mocne, zdrowe i żywozielone źdźbła.

Nasiona traw do ogrodu — jak wybrać, aby cieszyć się zaletami przydomowej przestrzeni?

Jeden gatunek traw? To nie jest dobre rozwiązanie!

Jeden gatunek nasion traw do ogrodu nie spełni swojej funkcji. Dlaczego? Ponieważ, mimo iż poszczególne trawy są do siebie bardzo podobne pod względem wizualnym, różnią się pokrojem, wymaganiami glebowymi, tempem wzrostu i wielkością źdźbeł (niemal niedostrzegalną). Dopiero mieszanki nasion traw do ogrodu najlepiej dostosują się do warunków glebowych, klimatycznych i sposobu pielęgnacji trawnika.

Nasiona traw w zależności od przeznaczenia przydomowej przestrzeni

Zanim wybierzesz nasiona traw do ogrodu, zdecyduj, jakie jest przeznaczenie przydomowej przestrzeni. Czy Twoja trawa ma być dekoracyjna? A może ma spełniać funkcję użytkową?

Zastanów się również, czy Twój trawnik w ogrodzie znajduje się na miejscu nasłonecznionym, czy zacienionym. Od tego bowiem zależy, w jakie nasiona traw zainwestujesz.

W skład nasion traw do ogrodu najczęściej wchodzi: życica trwała, kostrzewa czerwona rozłogowa, kostrzewa czerwona kępowa (w różnych proporcjach). Bywa, że do owej mieszanki dodaje się odrobinę nasion mietlicy pospolitej.

Dekoracyjny trawnik w ogrodzie

Jeśli zdecydowałeś, że w swoim ogrodzie chcesz wyhodować trawę dekoracyjną i reprezentacyjną, wiedz, że będzie ona wymagać odpowiedniej pielęgnacji. Ozdobne trawniki cechuje atrakcyjny, estetyczny wygląd. Źdźbła traw charakteryzują się delikatnymi liśćmi o głębokim kolorze. Tego typu trawa jest mało odporna na silne udeptywanie. Pięknie wygląda jednak na rabacie przed domem, dodatkowo kontrastując z brukowanym podjazdem.

Przydomowy trawnik o funkcji użytkowej

W swoim ogrodzie możesz także wyhodować trawnik o funkcjach użytkowych. Będzie wtedy uniwersalny — dopasowany do potrzeb zarówno starszych domowników, jak i dzieci. Tego typu trawa tworzy zwartą darń, która szybko dopasowuje się do warunków środowiskowych. Jest odporna na intensywne użytkowanie — Twoje dzieci mogą bez przeszkód grać na niej w piłkę.

Odbudowa zniszczonego trawnika, czyli mieszanki regeneracyjne

A co w przypadku, gdy chcesz odbudować mocno zniszczony trawnik? Wybierz nasiona traw, które charakteryzuje szybki wzrost i spora tolerancja na zmienne czynniki atmosferyczne. Dzięki trawom regeneracyjnym szybko uzupełnisz ubytki w swoim trawniku, sprawiając, że na nowo stanie się żywozielony i reprezentacyjny.

Jeśli Twój trawnik w większości znajduje się pod drzewami, dobrym rozwiązaniem okażą się specjalne mieszanki traw przeznaczonych do miejsc wyjątkowo zacienionych. Gdy Twoja trawa ogrodowa narażona jest na silne nasłonecznienie, postaw na mieszanki przeznaczone na tego typu tereny. Cechuje je większa odporność na suszę i co za tym idzie — niedobory wody.

Pewnie zadajesz sobie pytanie, kiedy siać nasiona traw do ogrodu? Najlepiej robić to latem (do połowy sierpnia) lub jesienią (do października). Wtedy zyskasz gwarancję, że Twoja przydomowa przestrzeń stanie się estetyczna i reprezentacyjna.