Olsztyn obchodzi 500-lecie hołdu pruskiego z jubileuszową konferencją
Olsztyn świętuje 500-lecie hołdu pruskiego! To wydarzenie, które zmieniło bieg historii regionu!

Olsztyn w centrum historycznych obchodów hołdu pruskiego

W czwartek, 10 kwietnia 2025 roku, Olsztyn stał się miejscem wyjątkowych obchodów z okazji 500. rocznicy hołdu pruskiego. W olsztyńskim zamku odbyła się jubileuszowa konferencja, która zgromadziła wielu znakomitych gości, w tym parlamentarzystów, samorządowców oraz historyków. To właśnie w tym dniu, dokładnie pięć wieków temu, miało miejsce historyczne wydarzenie, które zapoczątkowało nowy rozdział dla Warmii i Mazur.

Hołd pruski złożony przez Albrechta Hohenzollerna przed królem Zygmuntem I był nie tylko symbolicznym aktem, ale także krokiem ku przekształceniu Prus Zakonych w świeckie Prusy Książęce. Jak podkreślił marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński:

„To właśnie z potrzeby zachowania pamięci o tym wydarzeniu, które ukształtowało tożsamość naszego regionu na stulecia, sejmik województwa warmińsko-mazurskiego ustanowił rok 2025 rokiem 500-lecia hołdu pruskiego.”

Zaproszenie do wspólnego świętowania i odkrywania historii

W ramach obchodów mieszkańcy Olsztyna oraz turyści mają szansę na odkrywanie bogatej historii regionu. Marszałek Kuchciński zachęca do odwiedzania muzeów oraz miejsc pamięci:

„Zapraszam wszystkich mieszkańców regionu oraz gości do odwiedzania naszych muzeów, odkrywania miejsc pamięci i wspólnego budowania świadomości historycznej.”

Podczas konferencji prof. dr hab. Jacek Wijaczka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wygłosił wykład na temat znaczenia hołdu pruskiego w polskiej historiografii. Zwrócił uwagę na pozytywne aspekty rządów księcia Albrechta, który dbał o rozwój regionu poprzez zakładanie miast i instytucji edukacyjnych.

Warto również wspomnieć o oryginalnym pergaminie z aktami traktatu pokojowego z 1525 roku, który został zaprezentowany podczas konferencji. Dokument ten będzie można oglądać w Muzeum Warmii i Mazur do 16 kwietnia 2025 roku.

Obchody zakończyły się inscenizacją hołdu pruskiego w wykonaniu studentów Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka oraz otwarciem wystawy „500 lat hołdu pruskiego”. To wszystko sprawia, że Olsztyn staje się miejscem pełnym refleksji nad historią i kulturowym dziedzictwem regionu.

Organizatorem wydarzenia był samorząd województwa warmińsko-mazurskiego przy współpracy z lokalnymi instytucjami kultury. Warto być częścią tych niezwykłych obchodów i wspólnie celebrować historię Warmii i Mazur!


Urząd Marszałkowski Olsztyn