Wielka akcja ratunkowa po symulowanej katastrofie z chemikaliami w Brąswałdzie
Wczesnoporanne ćwiczenia ratownicze w gminie Dywity pokazały, jak ważna jest współpraca służb w sytuacjach kryzysowych. Scenariusz z udziałem kilku pojazdów, toksycznych substancji i poszkodowanych na moście nad rzeką Łyną zmobilizował policjantów i strażaków do szybkiego działania. Sprawdź, jak wyglądała akcja ratunkowa i jakie wyzwania stanęły przed ratownikami.

Dynamiczne ćwiczenia ratownicze w okolicach Brąswałdu pokazują siłę współpracy służb

We wtorek 15 kwietnia 2025 roku rano, tuż po godzinie 10:00, policjanci z Posterunku w Dywitach otrzymali zgłoszenie o poważnym zdarzeniu drogowym na moście nad rzeką Łyną niedaleko Brąswałdu. Szybko na miejscu pojawiły się pierwsze patrole dzielnicowych oraz zastępy straży pożarnej. Scenariusz ćwiczeń zakładał kolizję czterech pojazdów, w tym ciężarówki przewożącej niebezpieczne chemikalia, a także obecność kilkunastu osób poszkodowanych – część z nich mogła znaleźć się w wodzie.

Ratownicy natychmiast przystąpili do działań – priorytetem było udzielenie pomocy rannym i zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Wśród uczestników akcji byli funkcjonariusze ruchu drogowego, wodniacy na quadach oraz specjaliści od wypadków drogowych wyposażeni w nowoczesny sprzęt pomiarowy. Wspólnie koordynowali ewakuację poszkodowanych i kontrolowali ruch na objazdach, by zapewnić bezpieczeństwo innym kierowcom.

Zaangażowanie strażaków ochotników i profesjonalistów z Olsztyna gwarancją skuteczności akcji

Na miejscu działały zarówno jednostki Państwowej Straży Pożarnej z garnizonu warmińsko-mazurskiego, jak i strażacy ochotnicy z pobliskich miejscowości. W kombinezonach ochronnych neutralizowali zagrożenie chemiczne spowodowane rozlaniem toksycznych substancji z uszkodzonej ciężarówki. Tymczasem nurkowie przeczesywali nurt rzeki, aby odnaleźć osoby mogące wymagać pomocy pod wodą.

Po zakończeniu działań ratunkowych specjaliści rozpoczęli szczegółowe czynności procesowe – wykorzystując tachimetr do precyzyjnego pomiaru miejsca zdarzenia, co pozwoliło na szybkie i dokładne sporządzenie dokumentacji. Dopiero po zakończeniu tych procedur strażacy mogli usunąć pojazdy blokujące drogę oraz oczyścić teren z pozostałości po kolizji.

Ćwiczenia te były doskonałą okazją do sprawdzenia gotowości służb oraz ich wzajemnej koordynacji podczas skomplikowanych zdarzeń drogowych. Zaangażowanie policjantów z Dywit, Dobrego Miasta i Olsztyna wraz ze strażakami potwierdziło, że wspólne przygotowania przekładają się na efektywność działań ratunkowych w realnych sytuacjach.


Opierając się na: Policja Olsztyn