Sprawozdanie z działalności Straży Miejskiej w Olsztynie za rok 2017- Wybrane dane

Realizując zadania przewidziane w ustawie o strażach gminnych i miejskich oraz prawa miejscowego, olsztyńscy strażnicy miejscy w okresie od stycznia do grudnia ubiegłego roku podjęli ogółem 30 831 interwencji.

W 2017 roku Dyżurny Straży Miejskiej przyjął 17028 zgłoszeń od mieszkańców Olsztyna, co stanowi wzrost w porównaniu do 2016 roku o 2%. Zgłoszenia dotyczyły głównie utrzymania czystości i porządku w mieście, zakłócania porządku publicznego i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W pozostałych sprawach dominowały zgłoszenia dotyczące nieprawidłowego trzymania zwierząt, uszkodzeń nawierzchni dróg, awarii występujących w urządzeniach sieci komunalnych i w budynkach oraz osób potrzebujących natychmiastowej pomocy.

1. BEZPIECZEŃSTWO

W trakcie pełnienia służby patrolowej, olsztyńscy strażnicy miejscy w roku 2017 zatrzymali na gorącym uczynku 68 sprawców, którzy popełnili czyny zabronione:

- 6 sprawców kradzieży mienia,
- 1 sprawcę zniszczenia mienia,
- 7 sprawców rozboju,
- 3 sprawców włamania,
- 5 sprawców pobicia,
- 5 sprawców prowadzących pojazdy w stanie nietrzeźwym,
- 6 sprawców naruszenia nietykalności cielesnej
- 3 sprawców posiadających narkotyki,
- 20 osób poszukiwanych listami gończymi,
- 1 sprawca gróźb karalnych
- 4 sprawców znieważenia
- 1 sprawcę czynów pedofilskich
- 4 osoby nieletnie pod wpływem alkoholu
- 1 osobę sprzedającą alkohol bez koncesji
- 1 osobę za znęcanie się nad zwierzęciem
Strażnicy ujawnili także 38 przestępstw, które zostały przekazane Policji.

2. PRZECIWDZIAŁANIE ALKOHOLIZMOWI

Na przestrzeni 2017 r. strażnicy miejscy, podobnie jak w poprzednich latach, podejmowali bardzo dużo interwencji wobec osób spożywających alkohol w miejscach zabronionych. Tego rodzaju zachowania, pomimo coraz mniejszego przyzwolenia społecznego, są dość powszechne. Wpływają one negatywnie na poczucie bezpieczeństwa, budzą szczególny niepokój mieszkańców i niestety, często związane są z innymi naruszeniami prawa. W związku z powyższym, nasza działalność ukierunkowana była eliminowanie tego zjawiska. Był to jeden z najważniejszych priorytetów. Strażnicy miejscy w 2017 r. podjęli 3623 interwencje wobec osób spożywających alkohol w miejscu zabronionym. Ponadto doprowadzono 2925 osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień lub miejsc zamieszkania (wzrost o 10%)­, które dawały powód do zgorszenia w miejscu publicznym, znajdowały się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażały życiu i zdrowiu.

3. DZIAŁANIA WOBEC OSÓB BEZDOMNYCH

W 2017 r. Dyżurny Straży Miejskiej przyjął od mieszkańców Olsztyna 1521 zgłoszeń dotyczących osób bezdomnych. 1415 osób bezdomnych (wzrost o 6%) będących w upojeniu alkoholowym zostało przekazanych do izby wytrzeźwień, 81 bezdomnych (wzrost o 37%) zostało przekazanych do schroniska i 22 bezdomnych dla pogotowia ratunkowego, pozostałe osoby bezdomne nie potrzebowały pomocy. Straż Miejska wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w okresie jesienno – zimowo - wiosennym każdego roku dokonuje szczegółowej kontroli miejsc przebywania osób bezdomnych na terenie miasta Olsztyna.Ponadto nawiązano współpracę z Caritas i od miesiąca grudnia, wspólnie z wolontariuszami, dwa razy w tygodniu odwiedzamy miejsca przebywania osób bezdomnych, oferując ciepły posiłek i odzież.

4. CZYSTE MIASTO

Turystyczny charakter Olsztyna i duże tereny rekreacyjne powodują konieczność szczególnej dbałości o estetykę i czystość miasta. W zakresie czynności wykonywanych przez strażników miejskich wchodziła kontrola: stanu czystości ulic, chodników, posesji; przestrzegania warunków zimowego utrzymania; respektowania przepisów dotyczących gromadzenia odpadów stałych i ciekłych na posesjach, spalania odpadów w piecach. Wszystkie wymienione wyżej czynności były nieodłącznym elementem pełnionej służby. W trakcie codziennych patroli strażnicy miejscy dokonywali kontroli nieruchomości (także ogrody działkowe) pod względem przestrzegania przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jak również uchwały Rady Miasta. Strażnicy w 2017 r. przekazali do różnych instytucji i podmiotów 2206 spraw porządkowych. Ponadto podjęto 2117 interwencji w stosunku do osób zanieczyszczających lub zaśmiecających miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec oraz niszczących roślinność.

5. WRAKI

W 2017 r. strażnicy na podstawie art. 50a Ustawy prawo o ruchu drogowym tj. pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza, usunęli 6 pojazdów oraz doprowadzili do usunięcia 88 wraków pojazdów pozostawionych na terenie miasta Olsztyna.

6. ZABEZPIECZENIE IMPREZ NA TERENIE MIASTA

W Olsztynie, z uwagi na szczególny charakter miasta, w minionym roku zorganizowanych zostało szereg imprez o charakterze masowym. W każdej z nich uczestniczyli strażnicy miejscy, dbając o przestrzeganie spokoju i porządku publicznego przez zgromadzone tam osoby oraz czuwając nad ich bezpieczeństwem. Ogółem wzięto udział w 86 zabezpieczeniach różnego rodzaju imprez kulturalnych, oświatowych, sportowych, rekreacyjnych i innych oraz 49 zgromadzeń.

7. PROFILAKTYKA

W 2017 roku Straż Miejska położyła szczególny nacisk na profilaktykę. Przeprowadzono 233 pogadanki na temat bezpieczeństwa w szkołach podstawowych, średnich, gimnazjach i przedszkolach na terenie Olsztyna. W pogadankach udział wzięło 7150 uczniów i 405 przedszkolaków.Przeprowadzano także spotkania z dziećmi w siedzibie Straży Miejskiej.

Strażnicy pamiętali również o osobach starszych. W ramach Programu ,,Bezpieczny Senior” skierowanego do osób w wieku emerytalnym, przeprowadzili w placówkach nadzorowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej szereg spotkań, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Celem w/w spotkań było omówienie metod działania sprawców różnych przestępstw dokonywanych wobec najsłabszej grupy społeczeństwa jaką są osoby starsze, niepełnosprawne, często samotne. Popularna metoda ,,na wnuczka” lub innego członka rodziny, na funkcjonariusza Policji, kradzieże kieszonkowe, zagrożenia w środkach komunikacji miejskiej, w placówkach handlowych, zabezpieczenia mienia przed włamaniem, bezpieczeństwo w ruchu drogowym, w tym bardzo ważne bezpieczeństwo osób pieszych to najczęściej poruszane i szczegółowo omawiane zagadnienia. Akcja ta spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, Powtórzymy ją w roku 2018.

Przy współpracy z Radą Osiedla Zatorze w ramach programu ,,Bezpieczna Zatorzanka" przeprowadziliśmy dwie edycje kursu samoobrony. Kursy przeznaczone były dla wszystkich pań, niezależnie od wieku oraz warunków fizycznych. Szkolenia prowadzili doświadczeni instruktorzy, którzy są strażnikami miejskimi. Podczas kilkutygodniowego kursu uczestniczki nauczyły się stosować proste, a równocześnie skuteczne techniki obezwładniania napastnika. Celem kursu nie była nauka atakowania, a zapobiegania atakowi.

  • Powiększ zdjęcie