Konferencja prasowa

Mniej niż dwa tygodnie zostały podatnikom na rozliczenie się z fiskusem. Warto płacić podatki tam, gdzie korzysta się z infrastruktury lub oferty kulturalnej, a nie w miejscu zameldowania.

Ostatni dzień kwietnia to w tym roku graniczny termin złożenia zeznania podatkowego. Choć część osób już to zrobiła, wiele - niemal tradycyjnie - czeka do samego końca. Dlatego przypominamy i zachęcamy do zapłacenia podatku w Olsztynie.

Wiele osób, które przyjeżdżają do stolicy regionu w poszukiwaniu pracy, wynajmują mieszkania, nie płaci podatku w miejscu faktycznego zamieszkania. Nie brakuje też osób, które co prawda mieszkają na terenie sąsiednich gmin, ale najczęściej korzystają z infrastruktury naszego miasta oraz z proponowanej oferty.

- Zachęcam Państwa do płacenia podatków w Olsztynie, nawet jeśli miejscem zameldowania jest inne miasto czy gmina - mówi prezydent Piotr Grzymowicz. - Wystarczy krótka informacja złożona wraz z rocznym zeznaniem podatkowym za pomocą formularza ZAP-3. Dzięki temu możliwy jest jeszcze bardziej dynamiczny rozwój miasta.

Z roku na rok kwota, jaka trafia do Olsztyna z podatku PIT jest większa. W poprzednim było to ok. 250 mln złotych. Z tych pieniędzy utrzymujemy m.in. edukację, kulturę, miejską infrastrukturę czy komunikację.

- Podatek od osób fizycznych to ok. 20 proc. budżetu miasta - mówi przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Rady Miasta Olsztyna, prof. Mirosław Gornowicz. - Po dotacjach, m.in. z unii to największa pozycja. Stąd tak ogromne jej znaczenie. Dzięki tym funduszom  miasto, w którym żyjemy, pracujemy, spędzamy czas wolny, kształcimy się i robimy mnóstwo innych rzeczy, rozwija się.

Każdy mieszkaniec może bez problemu sprawdzić na co przekazywane są pieniądze z jego podatku. Wystarczy odwiedzić portal zatytułowany "Na co idą moje pieniądze". Wystarczy wpisać ile wynoszą nasze zarobki i można zobaczyć - w uproszczony sposób - jaka suma wraca do wskazanego w deklaracji podatkowej miasta i na co - w przypadku Olsztyna - wydawane są te pieniądze.

Przy okazji składania deklaracji warto pamiętać o procencie podatku na olsztyńskie Organizacje Pożytku Publicznego.

- Co roku olsztynianie przekazują w ten sposób ok. 3 mln złotych - informuje dyrektor wydziału Zdrowia, Polityki Społecznej i Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta Olsztyna, Monika Michniewicz. - Z tej kwoty tylko 33 proc. trafia jednak do organizacji z naszego miasta. Pamiętajmy, że przekazując procent podatku fundacjom  lub stowarzyszeniom mającym siedzibę w Olsztynie, wspieramy rozwój kultury, sport, ochronę zabytków albo służbę zdrowia tu, gdzie na co dzień żyjemy.

W Olsztynie ponad 80 podmiotów ma statut Organizacji Pożytku Publicznego. Ich wykaz jest na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

[Na co idą moje pieniądze] [formularz ZAP-3] [wykaz OPP]

<- Wstecz do: Archiwum